4 powody, dla których nie udaje Ci się zaoszczędzić na energii

6 marca 2024

„Od kilku lat próbujemy coś z tym zrobić i nic” – to jedno z najczęściej wypowiadanych zdań, jakie słyszymy od przedsiębiorców, którzy przychodzą do nas po doradztwo. Często już po krótkiej rozmowie udaje się z dużym prawdopodobieństwem rozeznać, gdzie leży problem. Przeprowadzone później badania i audyty tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że wszystkiemu winne było… No właśnie – jakie są najczęstsze przyczyny trudności w oszczędzaniu na energii? Oto kilka przykładów.

Powód 1: Działasz bez planu
Bardzo wielu właścicieli, menadżerów i kierowników (niezależnie od branży czy wielkości firmy) prowadzi działania związane z oszczędzaniem na energii ad hoc. „Tu zmniejszymy zużycie, tu coś wymienimy, tam skrócimy proces…”. Koniec końców na niewiele się to zdaje. Dlaczego? Ponieważ brakuje globalnego spojrzenia na problemy, a co za tym idzie – konsekwencji i spójności w działaniu. To zresztą typowe dla bardzo wielu dziedzin zarządzania: mamy w zwyczaju skupiać się na taktykach, a nie na strategiach. Tymczasem dobrze przemyślany, sporządzony „na papierze”, poparty przekrojowym audytem plan działań oszczędnościowych to absolutna podstawa – jeśli chcesz wreszcie coś zmienić, a nie tylko zmieniać.

Powód 2: Nie negocjujesz umów
Wiele przedsiębiorstw od niepamiętnych czasów kupuje energię od jednego sprzedawcy, z roku na rok niemal bezwiednie przedłużając umowę. Tymczasem rynek się zmienia. Zmieniają się też ceny u poszczególnych sprzedawców, wchodzą nowe udogodnienia i warunki – krótko mówiąc: dzieje się konkurencja. Brak systematycznej analizy rynku energetycznego skutkuje biernością wobec rosnących cen energii. Tymczasem przegląd dostępnych ofert i negocjowanie korzystnych warunków dla siebie może przynieść zaskakujące owoce.

Powód 3: Nie inwestujesz
Niechęć wobec nowych inwestycji w momencie, gdy ceny energii wciąż rosną, jest zupełnie zrozumiała. Niestety – to błędne koło. Płacisz wysokie rachunki, więc nie modernizujesz urządzeń, więc… płacisz jeszcze wyższe rachunki itd. Wymiana firmowych sprzętów na bardziej wydajne i energooszczędne, remont infrastruktury rozprowadzającej prąd, zakup kompensatora mocy biernej czy przejście na odnawialne źródła energii – to wszystko przekłada się na wymierne rezultaty, choć nieodczuwalne od razu. Być może dlatego tak trudno przychodzi nam o nich myśleć.

Powód 4: Nie korzystasz ze wsparcia
Racjonalne zarządzanie zużyciem energii to wbrew pozorom szeroka, a zarazem specjalistyczna dziedzina. Tymczasem dla wielu przedsiębiorców jest to po prostu jedno z wielu zadań, jakimi trzeba się zająć. Nic dziwnego, że na koniec dnia okazuje się, że ciężar bieżących obowiązków biznesowo-zarządczych wyparł, chcąc nie chcąc, myślenie o tym, jak obniżyć rachunki za energię. Dlatego czynności związane z tym aspektem funkcjonowania organizacji warto powierzyć specjalistom – na zasadzie częściowego lub pełnego outsourcingu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zająć się tym, co priorytetowe dla zachowania ciągłości biznesu, podczas gdy zewnętrzna ekipa zadba o wydajność energetyczną Twojej firmy.

 

Czas chwycić byka za rogi

Skorzystaj z naszego kompleksowego wsparcia w zakresie efektywności energetycznej.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!