Rosnące ceny prądu drastycznie uszczuplają budżet małych i większych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że odnawialne źródła energii cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. Choć zdania na temat opłacalności fotowoltaiki są podzielone, trudno nie zgodzić się z faktem, iż montaż paneli solarnych to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na oszczędzanie w firmie. Zwłaszcza jeśli prowadzisz duży biznes i zależy Ci na realnym zmniejszeniu kosztów jego utrzymania.

Inwestycja w fotowoltaikę to jednorazowy, ale niestety niemały wydatek. Czy w 2024 r. można liczyć na wsparcie finansowe takiego przedsięwzięcia? Jak najbardziej. Opcji jest co najmniej kilka.
Energia Plus 2024
W ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołano do życia program Energia Plus. Ma on na celu zminimalizowanie niekorzystnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko oraz poprawę efektywności energetycznej. Wnioskujący przedsiębiorca ma szansę na uzyskanie pożyczki z korzystnym oprocentowaniem. Jednocześnie istnieje możliwość umorzenia do 10% całkowitej, wypłaconej kwoty pożyczki. Aktualny nabór wniosków trwa do 13.12.2024 roku lub do wyczerpania puli środków.
Dotacje unijne i kredyt ekologiczny BGK
W 2024 r. wciąż przyznawane są dotacje unijne na OZE, które stanowią jedno z podstawowych źródeł finansowania fotowoltaiki. Warto również zainteresować się kredytem ekologicznym oferowanym m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Uzyskane środki finansowe można przeznaczyć na budowę lub rozbudowę nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej.
Gwarancja Biznesmax
Inne rozwiązanie to tzw. gwarancja Biznesmax, czyli dopłata do oprocentowania kredytu, oferowana bezpłatnie w ramach Funduszu Gwarancyjnego (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). Propozycja ta dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw.

Fotowoltaika 2024 – program FENG
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, w tym moduł „Zazielenienie przedsiębiorstw”, promuje zrównoważony rozwój gospodarki i zachęca do wdrażania proekologicznych technologii w trosce o środowisko. W ramach programu FENG dostępne są dopłaty do fotowoltaiki dla firm.
Korzystną opcją może się okazać również leasing urządzeń fotowoltaicznych: przedsiębiorstwo użytkuje nowoczesną instalację PV bez konieczności ponoszenia wydatków związanych z jej zakupem. Dodatkowo możliwe jest zaliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu.
Czy fotowoltaika nadal się opłaca?
Korzyści z zainstalowania paneli fotowoltaicznych jest wiele: ekologicznych, ekonomicznych, jak i wizerunkowych. Jednak aby tego rodzaju inwestycja była opłacalna i w rozsądnym czasie się zwróciła, należy dokładnie oszacować zapotrzebowanie na energię dla danego przedsiębiorstwa. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej. W zależności od wielkości prowadzonego biznesu fotowoltaika wymagać będzie określonej mocy (dla przykładu: zakład produkcyjny – powyżej 1 MWp; mała firma – poniżej 150 kWp), a to przekłada się na cenę końcową.
Pamiętaj, że na koszt całej instalacji PV składa się kilka czynników, w tym:
- wybrany model paneli solarnych;
- rodzaj powierzchni, na której panele będą zainstalowane;
- typ inwertera (urządzenia sterującego);
- cena montażu instalacji;
- zastosowanie dodatkowych urządzeń (np. monitoringu).
Gotów zainwestować w fotowoltaikę dla swojej firmy?
Służymy fachową radą na każdym etapie realizacji.