Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – Twoja pigułka wiedzy

21 maja 2021

Co to takiego: ma miejsce raz na 4 lata, dostarcza wielu emocji i każdy chce wypaść jak najlepiej? Dla jednych będzie to Olimpiada, dla innych wybory parlamentarne. Jednak od pewnego czasu właściciele i prezesi dużych firm mają w głowach zupełnie inną odpowiedź. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – bo o nim dziś rozmawiamy – to temat, który trzeba przerobić. Poniżej znajdziesz listę ważnych pytań i konkretnych odpowiedzi, dzięki którym szybko dowiesz się, co tak naprawdę Cię czeka.

Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego o obowiązkowym audycie energetycznym

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy obowiązuje Cię audyt energetyczny?
 • Na czym on polega?
 • Jak i kto ma go przeprowadzić?
 • Czy to bardzo angażujące?
 • Co Ci to da poza spełnieniem ustawowego obowiązku?
 • Ile będzie Cię to kosztować?
 • Czy poza samym audytem musisz coś jeszcze robić?
 • Kiedy upływa termin przeprowadzenia audytu?
 • Z kim możesz się w tej sprawie skontaktować?

Czy ja też muszę wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Jeżeli Twoja firma kwalifikuje się do grupy dużych przedsiębiorstw – tak. Jest to obowiązek, który nakłada na Ciebie ustawa z 20 maja 2016 r. Aby upewnić się, że jesteś dużym przedsiębiorcą (lub byłeś nim w przynajmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrachunkowych), sprawdź, czy spełniasz wymienione tutaj kryteria. Jeśli nie – wtedy audytu przeprowadzać nie musisz, ale… i tak warto to zrobić. Wyniki audytu będą służyć przede wszystkim Tobie i Twojej firmie jako punkt wyjścia do skutecznych działań na rzecz efektywności energetycznej.

Na czym polega audyt energetyczny?

Celem audytu jest wskazanie obszarów, w których możesz:

 • zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, cieplnej i gazowej,
 • usprawnić procesy technologiczne
 • oraz ograniczyć zużycie paliwa we flocie.

Innymi słowy audyt ma dostarczyć Ci informacji o potencjalnych oszczędnościach, jakie Twoja firma jest w stanie wygenerować. Wnioski te zostaną sformułowane w specjalnym raporcie na podstawie dokładnej analizy danych o zużyciu energii w przedsiębiorstwie.

Jak mam się za to zabrać? Kto wykonuje audyt?

Audyt musi przeprowadzić niezależna, zewnętrzna firma, która posiada odpowiednie uprawnienia audytorskie. Nie ma więc możliwości, byś zrealizował go sam czy z pomocą swoich pracowników. Do tego potrzebne są kwalifikacje, specjalistyczna wiedza i doświadczenie w zakresie analizy danych i energetyki. Jako firma, która od niemal 20 lat pomaga przedsiębiorcom skutecznie optymalizować koszty energii, chętnie zaproponujemy Ci przeprowadzenie takiego audytu.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa musi wykonać zewnętrzna firma.

Jak wygląda przebieg tej procedury?

Cały proces z perspektywy przedsiębiorcy zamyka się w kilku krokach:

 1. Znajdujesz zaufaną firmę, która oferuje przeprowadzanie audytów energetycznych, i wysyłasz zapytanie ofertowe.
 2. Po doprecyzowaniu kilku kluczowych kwestii otrzymujesz indywidualnie skrojoną ofertę realizacji audytu.
 3. Podpisujesz umowę na wykonanie audytu energetycznego.
 4. Przekazujesz firmie niezbędną dokumentację w terminie wskazanym w harmonogramie.
 5. Audytor analizuje zgromadzone dane i przeprowadza wizje lokalne w Twojej firmie.
 6. Następnie audytor przygotowuje obszerny raport będący podstawą weryfikacji tego, czy audyt został zrealizowany prawidłowo.
 7. Masz prawo zgłosić potrzebę wprowadzenia jakichś zmian w raporcie, np. w oparciu o nowe dane lub dodatkową wizję lokalną.
 8. Składasz zawiadomienie do Prezesa URE o tym, że audyt został przeprowadzony (może to zrobić również firma audytorska, jeśli ją upoważnisz).

Czy dla mnie jako właściciela, prezesa bądź menadżera będzie to bardzo angażujące?

Twoja rola w całym tym procesie sprowadza się jedynie do zgromadzenia i przekazania potrzebnych dokumentów oraz udostępnienia przestrzeni na wizję lokalną. Audytor poinformuje Cię, co będzie potrzebne do przeprowadzenia audytu zgodnie z wymogami prawnymi. Poza tymi dwoma zadaniami audyt nie będzie odrywał Cię od codziennych obowiązków związanych z zarządzaniem firmą. Dobry audytor z całą resztą poradzi sobie sam.

Na co mogę liczyć ze strony firmy wykonującej audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

To zależy od firmy, z którą zdecydujesz się współpracować. Zaletą naszych audytów jest to, że dostarczają wartościowych informacji w możliwie najbardziej zwięzły sposób. Co to znaczy w praktyce? W raporcie, który dla Ciebie przygotujemy, znajdziesz kompletne dane o zużyciu energii w Twojej firmie oraz fachowe rekomendacje działań optymalizacyjnych – wszystko podane tak, abyś wiedział, co czytasz.

Niestety wiele firm audytorskich skupia się tylko na tym, by spełnić prawny obowiązek i zadowolić ustawodawcę. My idziemy o krok dalej – przekazujemy Ci przystępną wiedzę, którą następnie możesz wykorzystać do generowania oszczędności w swoim przedsiębiorstwie. Dlatego wychodzimy z założenia, że raport ma być jasny i pożyteczny przede wszystkim dla Ciebie, przy okazji spełniając wymogi ustawy.

Podsumowaniem audutu enegetycznego jest obszerny raport.

Ile kosztuje audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Na wycenę realizacji audytu ma wpływ bardzo wiele czynników, dlatego nie jesteśmy w stanie podać Ci konkretnej liczby już teraz. Zwykle jednak koszty wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (rzadko kiedy rozmawiamy o kwocie wyższej niż 100 tysięcy). To bardzo szeroki przedział, masz rację. Aby go doprecyzować, musielibyśmy poznać m.in.:

 • rodzaj Twojego przedsiębiorstwa,
 • profil jego działalności,
 • liczbę posiadanych obiektów,
 • wielkość tych obiektów,
 • a także orientacyjną obszerność danych do analizy.

To wszystko przełoży się na czas, jaki będziemy mieli przyjemność poświęcić Twojej firmie, a finalnie na koszt realizacji zadania. Po pierwszej rozmowie z pewnością będziemy mogli nieco zawęzić podany zakres cen, dlatego już teraz zapraszamy Cię do kontaktu zapoznawczego z naszym przedstawicielem.

Czy muszę wprowadzać zmiany, które zostaną mi zasugerowane w audycie?

Nie, ustawa wymaga realizacji tylko samego audytu. Oczywiście gorąco zachęcamy, aby nie chować raportu zbyt szybko do szuflady – działania, które zaproponujemy, w perspektywie czasu pozwolą Twojej firmie zmniejszyć koszty zużycia energii. Decyzja o ich wdrożeniu należy już jednak wyłącznie do Ciebie.

Do kiedy mam na to wszystko czas?

Jeśli w dniu wejścia w życie ustawy o obowiązkowym audycie energetycznym Twoja firma spełniała kryteria dużego przedsiębiorstwa, to najpewniej pierwszy audyt masz już za sobą. W tym roku mijają 4 lata od tego czasu, więc kolejny powinieneś wykonać do końca września 2021 r. Istnieje duża szansa, że termin ten zostanie wydłużony do 31 grudnia – nowelizacja ustawy jest właśnie rozpatrywana przez Senat.

Ale skoro czytasz ten tekst, to najprawdopodobniej status dużego przedsiębiorcy przysługuje Ci od niedawna. Przypomnijmy tutaj, że audyt muszą wykonać te firmy, które spełniły warunki dużego przedsiębiorstwa w przynajmniej jednym z dwóch ostatnich lat rozliczeniowych. A skoro tak, to przy założeniu, że spełniłeś te kryteria w tym roku, audyt musisz wykonać do 30 września, ale dopiero roku następnego.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa wykonuje się co 4 lata.

Mam jeszcze kilka pytań. Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej?

Całkiem możliwe, że o czymś nie wspomnieliśmy. Nic straconego – zadzwoń lub napisz do nas, a chętnie udzielimy Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Audyt energetyczny to dla przedsiębiorców często skomplikowany temat, więc jeśli chcesz wiedzieć o nim wszystko, to świetnie Cię rozumiemy.

 

Zrób audyt energetyczny z Euro-Energią

Nasze audyty to coś więcej niż spełnienie ustawowego obowiązku. Poznaj szczegóły i korzyści ze współpracy.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!