Co wpływa na efektywne rozprowadzanie energii elektrycznej?

13 stycznia 2019

Znajdziesz je w każdym budynku, zarówno mieszkalnym, jak i firmowym. Są rdzeniem każdej instalacji elektrycznej, mieszczą w sobie szereg przyrządów o różnej funkcji i odpowiadają za rozprowadzanie energii na terenie obiektu. Jak każde urządzenie, prędzej czy później wymagają wymiany. Mowa oczywiście o rozdzielnicach elektrycznych. Dlaczego są takie ważne?

Powszechnie nazywa się je tablicami rozdzielczymi lub skrzynkami elektrycznymi. Rozdzielnice elektryczne umożliwiają zarządzanie energią w budynku, czyli jej regulowanie oraz sprawne dysponowanie przepływem prądu w poszczególnych pomieszczeniach. W znaczącym stopniu decydują również o bezpieczeństwie instalacji niskiego napięcia, dlatego ich stan powinien być regularnie kontrolowany. W skrzynkach rozdzielczych znajduje się aparatura pomiarowa oraz przyrządy sterownicze i sygnalizacyjne. Do tego należy dodać jeszcze sporą liczbę przewodów, bezpieczników i elementów izolujących. Ta skomplikowana całość tworzy układ elektryczny, którego funkcją jest odpowiedni rozdział pozyskiwanej energii.

Co jest ważne przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej?

Po pierwsze: bezpieczeństwo. Przestarzała aparatura w budynku nie wróży niczego dobrego. Nowoczesną i bezpieczną rozdzielnicę można rozpoznać m.in. po tym, że posiada zaciski typu N i PE. Te zaś powinny być umieszczone w tzw. kasetach, które ochronią Cię w przypadku, gdyby palec powędrował tam, gdzie nie powinien. Przy zakupie rozdzielnicy elektrycznej warto zwrócić również uwagę na to, czy jest wyposażona w wyłączniki różnicowoprądowe – to dodatkowy element zapobiegający ewentualnemu porażeniu prądem. Ponadto sprzedawcę należy też koniecznie zapytać o normę PN-EN 60439-3 (najlepiej zweryfikować to samemu, zapoznając się dokładnie z dokumentacją dołączoną do produktu) oraz o to, czy rozdzielnica należy do II klasy ochronności (świadczy to m.in. o dobrej izolacji wewnętrznej). Wszystkie te atuty posiadają nowoczesne rozdzielnice takich producentów jak Hager, Eaton czy Siemens, dostępne w ofercie Euro-Energii.

Po drugie: pojemność. Zakup nowej rozdzielnicy powinien uwzględniać możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości. Jednocześnie nie ma sensu inwestować w dużych rozmiarów skrzynię, ponieważ utrudni to jej montaż i uprzykrzy wygląd. Warto więc wybrać taką rozdzielnicę, której poszczególne elementy zostały przemyślane w taki sposób, by zajmowały jak najmniej miejsca, nie ujmując przy tym funkcjonalności i bezpieczeństwa aparatury. Innymi słowy: dobrą rozdzielnicę poznasz po racjonalnie i kompaktowo urządzonym wnętrzu. Tak jest m.in. w przypadku rozdzielnic produkowanych przez firmy Schneider Electric, Legrand czy ABB.

Rozdzielnice elektryczne a efektywność energetyczna

Na wyżej wymienione aspekty powinieneś zwracać uwagę w pierwszej kolejności, choć oczywiście nie bez znaczenia będą również:

  • materiał, z jakiego wykonana jest rozdzielnica,
  • jej estetyka
  • oraz możliwość łatwego podłączenia modułów komunikacyjnych (doskonale sprawdzają się tu rozdzielnice multimedialne).

No dobrze, ale czy warto inwestować w nową rozdzielnicę? Cóż, jeśli względy bezpieczeństwa nie są dla Ciebie dość atrakcyjnym argumentem, pamiętaj, że

efektywne rozprowadzanie energii elektrycznej, możliwe dzięki montażowi nowoczesnej rozdzielnicy, przekłada się na niższe rachunki za prąd.

A to już musi dawać do myślenia…

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rozdzielnic elektrycznych. Zajmujemy się prefabrykacją i dystrybucją najwyższej jakości sprzętu renomowanych producentów.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!