Dlaczego warto wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

23 lipca 2019

Zakup energii często stanowi znaczną część kosztów prowadzenia działalności, jakie rokrocznie ponoszą właściciele firm. Z najwyższymi wydatkami z tego tytułu muszą liczyć się duże przedsiębiorstwa przemysłowe, jednak nie tylko one borykają się z problemem nadmiernego zużycia energii. Dotyczy on także małych i średnich przedsiębiorstw, niezależnie od sektora gospodarki, jaki reprezentują.

W ramach zrównoważonego rozwoju prawo unijne wymaga przeprowadzania audytu efektywności energetycznej co 4 lata. Przepis ten, zawarty w ustawie z 20 maja 2016 r., obejmuje jednak tylko duże przedsiębiorstwa, tzn. te, które według najczęściej przyjmowanej definicji zatrudniają co najmniej 250 pracowników. Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości konieczność wykonania audytu będzie dotyczyć również mniejsze firmy, czym może skutkować wydana pod koniec 2019 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Czy tak się stanie, nie wiemy, niemniej

taki audyt zwyczajnie wykonać warto, bez względu na to, czy prowadzimy duże,
średnie czy małe przedsiębiorstwo.

Zalety audytu efektywności energetycznej

Znakomita większość firm objętych nakazem przeprowadzania audytu energetycznego stosuje się do tego wymogu, natomiast liczba przedsiębiorców, którzy z wyników audytu wyciągają odpowiednie wnioski, to już inna para kaloszy. Brak wnikliwej analizy raportów i refleksji na temat możliwości skutecznego zaoszczędzenia na energii przekłada się niestety na sporą niekorzyść dla nich oraz ich portfeli, nie wspominając już o środowisku.

Jedną z zalet audytu energetycznego jest otrzymanie kompletnych danych na temat zużycia energii w firmie, dzięki czemu właściciel dowiaduje się, na czym upływa jej najwięcej. Kolejna to wskazówki i zalecenia, jakie otrzymuje przedsiębiorca, odnośnie do realnych możliwości obniżenia kosztów energii w określonych obszarach oraz rozwiązań, które pozwolą mu zaoszczędzić pieniądze.

Równie istotne są wskazówki dotyczące kwestii technicznych, w tym proponowane zmiany w infrastrukturze firmowej, używanym sprzęcie itp.

Ich wdrożenie może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak są one jednorazowe i przełożą się na zmniejszenie kosztów za energię w perspektywie czasu.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną firmy?

Aby audyt energetyczny nie okazał się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, jego wyniki warto skonsultować z zewnętrzną firmą outsourcingową, która szczegółowo je przeanalizuje oraz przygotuje i wdroży rzetelny plan oszczędnościowy ściśle dopasowany do twojego przedsiębiorstwa. Plan ten może dotyczyć zarówno samego zakupu energii (w tym renegocjacji umowy z dostawcą energii lub podpisania nowej, korzystniejszej), jak i racjonalnych sposobów gospodarowania.

Jeśli szukasz zaufanego partnera w zakresie zarządzania energią w twojej firmie, skontaktuj się z nami!

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!