Jak kompensator mocy biernej może pomóc Twojej firmie?

17 listopada 2022

Kompensacja mocy biernej to jeden z lepszych sposobów na generowanie oszczędności w firmie. Warto wiedzieć, co decyduje o skuteczności tego rozwiązania i w jaki sposób możesz z niego skorzystać.

Mężczyzna w koszuli zastanawia się nad kompensacją mocy biernej.

Zacznijmy od przypomnienia, czym jest moc bierna i jaki problem się z nią wiąże. Każde urządzenie elektryczne pobiera z sieci odpowiednią ilość mocy, potrzebnej do jego nieprzerwanego działania. Taką moc nazywamy mocą czynną. Wraz z nią pobierana jest jeszcze tzw. moc bierna, która w przeciwieństwie do czynnej nie przekłada się bezpośrednio na pracę sprzętu. Czy w takim razie można z niej zrezygnować?

Niestety – to by było za proste. Moc bierna jest Ci potrzebna do działania transformatorów, silników indukcyjnych i zasilaczy, gdyż odpowiada za wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Nie da się więc po prostu jej wyeliminować. Istnieje jednak skuteczny sposób na obniżenie kosztów, jakie ponosisz ze względu na pobór mocy biernej z sieci.

Jak kompensować moc bierną?

Zamiast korzystać z mocy biernej przesyłanej przez dostawcę z zewnątrz, możesz wytwarzać ją samodzielnie. Takie rozwiązanie jest po pierwsze tańsze, a po drugie bardziej ekologiczne. By móc z niego korzystać, musisz najpierw jednorazowo zainwestować. Mowa o zakupie odpowiedniego kompensatora mocy biernej, czyli urządzenia, które pozwala zrezygnować z poboru dodatkowej energii z sieci przesyłowej.

Taki kompensator ma szereg zalet. Pierwsza i najważniejsza to oczywiście oszczędności. Moc bierna pobierana ponadnormatywnie z sieci może obejmować nawet 20%, a niekiedy aż 35% całego rachunku za prąd. Po co przepłacać za coś, co nie zostaje przetworzone na pracę firmowych urządzeń? Drugą zaletą jest zwiększenie przepustowości sieci energetycznej. Jednocześnie pojawia się wtedy możliwość dołączenia dodatkowych odbiorników w razie potrzeby.

Niekiedy dochodzi również do strat na mocy czynnej spowodowanych przepływem mocy biernej w kablach zasilających. Używanie kompensatora pozwala wyeliminować lub częściowo zniwelować ten problem, co jest kolejną zaletą tego rozwiązania.

Mężczyzna w koszuli czyta raport z kompensacji mocy biernej.

Kompensacja mocy biernej – jak robić to z głową

Ale żeby nie było tak kolorowo – kluczem do sukcesu jest dobór takiego kompensatora, który spełni swoje zadanie w konkretnym przypadku. O wsparcie w tym zakresie najlepiej poprosić specjalistę. Będzie on w stanie określić, jaki typ kompensatora jest Ci potrzebny oraz jakich rezultatów możesz spodziewać się po jego instalacji.

Miej na uwadze, że kompensacja mocy biernej to jeden z elementów planu oszczędnościowego, jaki przygotowujemy, chcąc obniżyć rachunki za prąd w firmie. Warto o nim pamiętać, zanim zajdzie konieczność cięcia kosztów tam, gdzie byłoby to nieoptymalne dla rozwoju przedsiębiorstwa.

 

Zapytaj o kompensator mocy biernej

Doradzamy, dobieramy, montujemy, byś Ty mógł oszczędzać. Zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!