Jak obniżyć opłaty za moc bierną w firmie?

24 października 2019

Płacisz wysokie rachunki za zużycie prądu w swoim zakładzie lub lokalu usługowym? Powodem może być nadmierny pobór mocy biernej, czyli zmora wielu przedsiębiorców. Możliwe, że nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że płacisz dodatkowo za energię, której nie wykorzystujesz. Czas temu zaradzić – zapraszamy po konkretną dawkę informacji.

Na początek nieco teorii, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć problem, o którym mowa. Jasnym wydaje się fakt, że każde urządzenie zasilane prądem przemiennym (każdy silnik lub transformator) pobiera z sieci moc elektryczną czynną, czyli taką, która następnie jest zamieniana w inną jej formę, np. mechaniczną lub cieplną. Jednak to nie wszystko – oprócz niej pobierana jest także moc bierna, której efektów nie zauważamy. Służy ona np. do wytwarzania pola elektromagnetycznego, potrzebnego do pracy transformatorów i silników indukcyjnych, lub związana jest z działaniem urządzeń typu zasilacze DC, UPS-y czy oświetlenie LED. Co ważne, moc ta nie jest przetwarzana w inną postać.

Można zatem powiedzieć, że stanowi ona pewien balast dla sieci przesyłowej, niepożądany dodatek, za który przecież płacisz, i to wcale niemało.

Czy (i jak) w takim razie można się tego balastu pozbyć?

Kompensacja mocy biernej – jak i dlaczego

Tak jak wspomnieliśmy, moc ta jest potrzebna m.in. do wytwarzania pola elektromagnetycznego, więc niezupełnie możemy tu mówić o jej pozbywaniu się. Kluczem do rozwiązania problemu jest natomiast wyeliminowanie konieczności jej przesyłu na duże odległości przez sieć przesyłową.

Zamiast tego możesz wytwarzać ją na miejscu, we własnym zakresie, co wychodzi znacznie taniej, a do tego ekologicznie.

 

Takie działanie jest nazywane kompensacją mocy (energii) biernej i pozwala na odczuwalne obniżenie rachunków za prąd. Kompensacja ta odbywa się przy wykorzystaniu kompensatorów mocy biernej (indukcyjnej i/lub pojemnościowej). Oznacza to więc, że aby obniżyć opłaty z tytułu mocy biernej, musisz najpierw nieco zainwestować.

Czy to się opłaca? Tak, pod warunkiem że właściwie dobierzesz urządzenie kompensujące, co wymaga pewnej wiedzy specjalistycznej i dobrego rozeznania (sprawdź, jak możemy Ci pomóc). Gdy jednak to Ci się uda, już po kilku miesiącach zaczniesz odczuwać korzyści finansowe i nie tylko.

Co daje kompensacja energii biernej?

Korzystając z kompensatorów mocy biernej:

  • eliminujesz „nadprogramowe” opłaty, obniżając swoje rachunki za prąd nawet o 20–35%;
  • zwiększasz przepustowość sieci dzięki wyeliminowaniu wspomnianego wcześniej balastu energetycznego;
  • zwiększasz możliwości dołączenia dodatkowych odbiorników bez kosztownej przebudowy głównej rozdzielni elektrycznej;
  • redukujesz straty mocy czynnej w kablach zasilających powstające na skutek przepływu mocy biernej.

Jednak co najważniejsze – oszczędzasz!

Aby wdrożyć zmiany, o których mowa, i poczuć ulgę na rachunkach, będziesz potrzebować zarówno dobrej jakości sprzętu służącego kompensacji mocy biernej, jak i fachowego wsparcia w zakresie doboru oraz instalacji baterii. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat.

A jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz obniżyć opłaty za firmowe media, zapoznaj się z naszą paletą możliwości.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!