Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Najskuteczniejsze sposoby

24 sierpnia 2019

Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną w przedsiębiorstwie brzmi dumnie, ale co oznacza w praktyce? Zapraszamy po garść porad, które pomogą ci podjąć konkretne kroki w celu obniżenia rachunków za prąd i odciążenia budżetu swojej firmy.

Zainwestuj w energooszczędny sprzęt

Aby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw nieco dołożyć. Urządzenia biurowe zużywają średnio 30% energii elektrycznej w firmach. Wybierając nowy sprzęt, zwracaj uwagę na jego klasę energooszczędności – im jest ona wyższa, tym niższy pobór energii. Po kilku miesiącach użytkowania oszczędnych urządzeń kwota, którą zainwestowałeś, zwróci ci się, a później będziesz już tylko wychodzić na plus.

Zamień żarówki na LED-y

Świetlówki zużywają pięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki, jednak to LED-y pozwalają zaoszczędzić najwięcej. Utrata energii podczas przetwarzania prądu elektrycznego w światło w ich przypadku zostaje ograniczona do minimum, a intensywność świecenia pozostaje bez zmian. Cena żarówek LED-owych nie jest już dziś tak wysoka jak wtedy, gdy zaczynały podbijać rynek, więc

wymiana oświetlenia w firmie z pewnością nie zrujnuje twojego budżetu. Wręcz przeciwnie – wzbogaci go dzięki oszczędności energii.

Pozbądź się złych nawyków

Ta zasada odnosi się do wszystkich pracowników twojej firmy. Gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia , odłączanie ładowarki od gniazdka czy wyłączanie komputera po zakończonej pracy to dobre przyzwyczajenia, które przekładają się na zyski całego przedsiębiorstwa. Lekceważenie tego sposobu oszczędzania często wynika z przeświadczenia, że jedna włączona drukarka czy laptop niczego nie zmieniają. Spojrzysz na to inaczej, gdy zsumujesz koszty zużycia energii przypadające na każde ze stanowisk pracy w ciągu miesiąca, uwzględniając czas, gdy nie są one użytkowane.

Upominaj swoich pracowników i wprowadź jasne reguły oszczędzania, a pieniądze przestaną ci uciekać.

Zainstaluj system oszczędnościowy

Zapotrzebowanie na sztuczne światło jest zmienne w zależności od pory roku, dnia i pogody, a co za tym idzie – nie zawsze wykorzystujesz je w pełni, bo zwyczajnie nie masz takiej potrzeby. Po co zatem zużywać pełen zakres oświetlenia? Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd w firmie, pomyśl nad wdrożeniem systemu sterowania oświetleniem, który będzie na bieżąco dostosowywał ilość światła do zapotrzebowania. Przełoży się to na zwiększenie efektywności energetycznej i pozwoli ci zaoszczędzić na prądzie. Podobne systemy optymalizujące zostały stworzone również z myślą o klimatyzacji i ogrzewaniu.

Rozważ nową taryfę

Obniżyć rachunki za prąd w firmie możesz w jeszcze jeden sposób – po prostu płacić mniej za dostarczaną energię. Wolny rynek daje możliwość negocjacji umów ze sprzedawcami prądu i gazu. Warto poznać dostępne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą dla twojego przedsiębiorstwa, nawet jeśli wiązałoby się to ze zmianą dostawcy.

To nie wszystkie sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd w firmie. Pomóc w tym zakresie może ci także zewnętrzna firma zajmująca się minimalizowaniem kosztów energii.

Duże rachunki za prąd i gaz?

Sprawdź, co możemy dla ciebie zrobić.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!