Jak oświetlenie LED pomaga obniżyć koszty prowadzenia firmy?

11 września 2019

Wielu przedsiębiorców usilnie chwyta się rozmaitych i niekiedy bardzo wymyślnych sposobów na obniżenie kosztów działalności gospodarczej, podczas gdy najprostsze rozwiązania gdzieś w tym wszystkim się gubią. Sama wymiana oświetlenia na energooszczędne z pewnością nie wystarczy, by uzyskać doskonałe rezultaty, ale powinna stanowić pierwszy krok do zmian na lepsze.

Oświetlenie biura, sklepu czy hali produkcyjnej pochłania znaczną część energii elektrycznej, która stanowi składową miesięcznych wydatków firmy. Prostym sposobem na ich uszczuplenie jest wymiana tradycyjnych żarówek lub świetlówek na nieco droższe, lecz w perspektywie czasu o wiele bardziej opłacalne LED-y. Jakie są ich największe atuty?

Oświetlenie LED w firmie – niższe koszty działalności

Tradycyjna żarówka ok. 5–10% pobieranej energii przekształca w światło widzialne. Żarówka LED uzyskuje pięciokrotnie lepszy wynik, zamieniając w światło aż około połowę energii elektrycznej. Co istotne, ilość zużywanej przez LED-y energii również jest znacznie mniejsza, zaś strumień emitowanego światła – silniejszy. Dla porównania:

  • zwykła żarówka pobiera średnio 40 kWh na 1000 h i daje strumień świetlny o wartości 270 lumenów;
  • świetlówka energooszczędna generuje strumień o mocy 420 lumenów przy poborze 9 kWh na 1000 h;
  • dioda LED potrzebuje natomiast zaledwie 7 kWh na 1000 h, by wytworzyć światło o mocy strumienia na poziomie aż 550 lumenów!

Różnica jest więc wyraźna, a efektywność energetyczna to nie jedyny powód, by zainwestować w oświetlenie LED w firmie.

Oszczędzaj prąd w przedsiębiorstwie dzięki oświetleniu LED

Dobra żarówka LED o mocy 7 W (odpowiednik 60 W) kosztuje obecnie ok. 14 zł. Wymiana oświetlenia w firmie na LED-y może więc wydawać się kosztowna, jednak za tę cenę otrzymujemy źródło światła o znacznie dłuższej żywotności niż w przypadku jakiejkolwiek innej żarówki.

Tradycyjna żarówka wolframowa zwykle wypala się po tysiącu godzin. Halogeny są w tej kategorii pięciokrotnie lepsze, jednak prawdziwie imponujący wynik uzyskują świetlówki, które – w zależności od generacji – mogą świecić od 8 do 20 tysięcy godzin.

Pytanie jednak, czym są te liczby w zestawieniu z LED-ami, których żywotność zaczyna się na 50 tysiącach godzin, a kończy nawet na 100!

I to bez straty na intensywności strumienia świetlnego – ta pozostaje niezmienna przez cały okres użytkowania.
 

Inwestycja w oświetlenie LED z pewnością przełoży się na oszczędność prądu w twojej firmie, a co za tym idzie – na niższe koszty działalności. To jednak nie koniec, lecz początek. Sposobów na obniżenie rachunków za energię w przedsiębiorstwie jest bowiem znacznie więcej…

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie możesz obniżyć koszty energii w swojej firmie, zapraszamy do kontaktu.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!