Modernizacja oświetlenia hali przemysłowej – dlaczego warto ją przeprowadzić?

16 maja 2024

Człowiek ma to do siebie, że lubi odwlekać. Przedsiębiorca też człowiek, dlatego decyzję o ewentualnej modernizacji oświetlenia w swoim zakładzie nierzadko również odkłada na później. Skoro światło jest i nikt nie musi pracować „po omacku”, to po co coś zmieniać? No właśnie – powodów jest co najmniej kilka.

Po pierwsze: oszczędność energii

Inwestorzy i zarządcy zakładów przemysłowych często nie są świadomi faktu, że leciwy system oświetleniowy zainstalowany w hali produkcyjnej czy magazynowej generuje niepotrzebne (całkiem spore) koszty. Dla przykładu, żarówki LED wyróżniają się zdecydowanie wyższą efektywnością energetyczną niż żarówki tradycyjne lub halogenowe (te ostatnie bywają nawet 10 razy mniej wydajne od LED-ów). Co więcej, energooszczędne oświetlenie LED charakteryzuje się imponującą żywotnością – nieporównywalną z innymi technologiami oświetleniowymi.

Po drugie: poprawa wydajności pracowników

Nie da się ukryć, że stare, zbyt ciemne lub nieodpowiednio rozmieszczone oświetlenie w zakładzie przemysłowym niekorzystnie wpływa na wydajność pracy. Niedoświetlone stanowiska robocze to bolączka wielu hal produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, warto maksymalnie wykorzystać dostęp do światła dziennego. Przestrzeń powinna być oświetlona równomiernie z odpowiednim natężeniem. Należy przy tym uwzględnić rodzaj wykonywanych w danej części zakładu czynności i zadań. Inne oświetlenie będzie wymagane przy stanowiskach, gdzie wykonuje się pracę manualną, a jeszcze inne – w biurze przy komputerze. Ergonomia pracy to podstawa, a oświetlenie odgrywa tutaj niebagatelną rolę.

Po trzecie: poprawa bezpieczeństwa

Systemy oświetleniowe, które lata świetności dawno mają już za sobą, nie tylko zawodzą, ale także nie gwarantują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w zakładzie. Przestarzała instalacja elektryczna może sprawić problem, zwłaszcza gdy zdecydujesz się podpiąć pod nią nowoczesne urządzenia przemysłowe. Użytkowanie instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa może nawet grozić porażeniem lub pożarem. Przeprowadzając modernizację oświetlenia w swoim zakładzie, sprawdzisz przy okazji stan techniczny przewodów elektrycznych, przyłączy i innych elementów systemu.

Po czwarte: estetyka

Leciwe instalacje elektryczne nie dość, że są drogie w utrzymaniu, to bywają po prostu nieestetyczne. Stare okablowanie zwisające ze ścian i sufitów, naprędce wykonane przyłącze, zużyte lampy oraz wysłużone oprawy oświetleniowe nie prezentują się najlepiej nawet w industrialnej przestrzeni. Nowoczesne, profesjonalnie wykonane oświetlenie pozwoli z jednej strony zaoszczędzić na energii, z drugiej zaś wprowadzi do przestrzeni zakładu ład i porządek.

Co zyskuje przedsiębiorca?

  • Niższe rachunki za prąd;
  • niższe ryzyko awarii oświetlenia, a co za tym idzie – przestojów w działaniu hali przemysłowej;
  • usprawnienie czynności związanych z konserwacją oświetlenia;
  • większą produktywność pracowników;
  • wzrost bezpieczeństwa w zakładzie;
  • poprawę estetyki przestrzeni (wystarczy wymienić zużyte halogeny na designerskie oprawy oświetleniowe, żeby zobaczyć różnicę).

Zmiana przestarzałego oświetlenia na nowe to jednorazowy wydatek, który szybko się zwróci, a jednocześnie pierwszy krok na drodze do pełnej optymalizacji kosztów energii elektrycznej w przedsiębiorstwie.

 

Nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami!

Przygotujemy plan modernizacji oświetlenia dla Twojego zakładu.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!