Niższa maksymalna stawka za energię dla firm w 2023 r.

31 sierpnia 2023

W ostatnich latach trudno o dobre wiadomości dla przedsiębiorców. Zdarzają się jednak wyjątki od tej przykrej reguły. Jednym z nich jest zatwierdzona niedawno nowelizacja zeszłorocznej ustawy, która obniża maksymalną cenę energii elektrycznej dla małych i średnich firm.

7 października zeszłego roku Sejm przyjął Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w roku 2023. Ustawa ta miała być środkiem zaradczym w związku z trudną sytuacją na rynku energetycznym. Zgodnie z założeniami ceny energii w 2023 roku miały zostać zamrożone na poziomie cen z roku poprzedzającego – rzecz jasna do określonych limitów zużycia (różnych w zależności od typu odbiorcy energii). Ustawa dotyczyła zarówno gospodarstw domowych, jak i sektora MŚP.

Co się zmieniło? W połowie bieżącego roku było już jasne, że ustalone limity zużycia są zbyt niskie, w związku z czym większość odbiorców skorzystałaby z zamrożonych cen tylko częściowo (po przekroczeniu limitu stawka jest naliczana normalnie, według aktualnych cen). Zdecydowano więc o podniesieniu tych progów – stąd wspomniana nowelizacja zeszłorocznej ustawy, zatwierdzona przez Sejm 16 sierpnia br. i podpisana przez Prezydenta RP tydzień później.

Większe limity i niższa stawka maksymalna

Nowelizacja modyfikuje postanowienia Ustawy w odniesieniu zarówno do gospodarstw domowych, jak i sektora małych i średnich firm – choć zmiany te w obu przypadkach dotyczą innych aspektów. Odbiorcom prywatnym zostały zwiększone limity zużycia, do których obowiązują zamrożone ceny z zeszłego roku (zwiększono je o 1000 kWh w każdej z przewidzianych w ustawie grup odbiorców). Przedsiębiorcy otrzymają natomiast niższe stawki maksymalne za energię.

Od 1 października 2023 roku cena maksymalna energii elektrycznej zostanie obniżona z 785 zł/MWh na 693 zł/MWh. Zmiana ta będzie dotyczyć mikro, małych i średnich firm, samorządów oraz niektórych podmiotów użyteczności publicznej (takich jak szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale czy placówki opieki społecznej). Dużo? Mało? Różnych opinii nie brakuje. Trzeba jednak przyznać, że zawsze to jakaś pozytywna wiadomość dla biznesu, nawet jeśli ogólna sytuacja na rynku wciąż nie sprzyja rozwojowi firm.

Pełną treść nowelizacji możesz przeczytać w tym miejscu: https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3487_u.htm

 

Szukasz oszczędności w firmie?

Zobacz, jak możemy pomóc Ci w ekonomicznym zarządzaniu energią.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!