Niższe koszty prowadzenia biznesu – od czego zacząć?

15 sierpnia 2019

Rosnące koszty utrzymania firmy to zmora każdego przedsiębiorcy. Na szczęście zamiast rozkładać bezradnie ręce, czytając o kolejnym skoku cen, możesz przyjąć skuteczną linię obrony i skrócić miesięczne rachunki. Jak się za to zabrać?

Próżno szukać rozwiązania bez dobrego rozpoznania. Charakterystyka poboru energii elektrycznej i cieplnej w firmie to podstawa, od której powinieneś zacząć. Jej celem jest wskazanie tych obszarów, które generują największe koszty i w obrębie których jesteś w stanie najwięcej zaoszczędzić. Dzięki dokładnemu monitorowaniu zużycia energii przez poszczególne urządzenia będziesz w stanie zoptymalizować ich pracę w dopasowaniu do potrzeb twojego przedsiębiorstwa. Przydatne, a nawet niezbędne, może okazać się przeprowadzenie pełnego audytu energetycznego.

Wszystko po to, by nie strzelać na ślepo i nie próbować oszczędzać tam, gdzie szanse na uzyskanie odczuwalnych oszczędności są niewielkie.

Obniżenie kosztów prowadzenia firmy poprzez zmianę nawyków

Największa, a zarazem najtrudniejsza do wprowadzenia zmiana musi dokonać się w świadomości pracowników. Takie prozaiczne czynności jak:

  • wyłączanie światła w pomieszczeniach po wyjściu z nich,
  • odsłanianie okien zamiast świecenia światła za dnia,
  • odłączanie ładowarek od prądu po zakończeniu ładowania telefonu
  • czy wyłączanie urządzeń i dopływu prądu do nich przed wyjściem z pracy

wbrew pozorom mogą znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków firmy, pod warunkiem że do oszczędzania zmotywujesz cały zespół. Jedna osoba nic nie wskóra, to jasne. Zastanów się więc, w jaki sposób możesz skłonić swoich pracowników do zmiany przyzwyczajeń i jaki tryb pracy będzie pod tym względem najkorzystniejszy.

Sformułuj przejrzyste zasady korzystania ze sprzętu firmowego i egzekwuj je.

Zoptymalizowana taryfa energetyczna

Na niższe koszty utrzymania biznesu wpłynie również korzystniejsza oferta od dostawcy energii. Z firmami dostarczającymi prąd i gaz często można negocjować, a jeśli starania te okażą się nieskuteczne, warto rozważyć zmianę dostawcy. Dzisiejszy rynek wymusza na sprzedawcach energii elastyczność, a to tworzy dla przedsiębiorców niemałe pole do rozmów. Trzeba jednak wiedzieć, jak chwycić byka za rogi. W negocjacjach może pomóc ci zewnętrzny zespół, który specjalizuje się w obniżaniu kosztów energii w przedsiębiorstwach. Decydując się na wsparcie takiej firmy, upewnij się jednak, że w zakresie jej kompetencji znajdują się również:

  • wdrażanie systemów oszczędnościowych,
  • optymalizacja parametrów zakupu energii
  • oraz – jeśli twoja firma posiada kilka oddziałów – konsolidacja umów i faktur za prąd i gaz.

Taka kompleksowa obsługa przełoży się na wymierne oszczędności oraz sprawi, że prowadzenie biznesu okaże się tańsze niż kiedykolwiek do tej pory. Bo jak oszczędzać, to z głową – i z efektami. Powodzenia!

Firmowe rachunki przysparzają ci zmartwień?

Pozwól sobie pomóc. Skontaktuj się z nami!

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!