Przeprowadzany co 4 lata audyt energetyczny przedsiębiorstwa był do tej pory obowiązkiem wyłącznie dużych firm. Nowe regulacje unijne wskazują, że niebawem się to zmieni, a o audycie powinni zacząć myśleć także mniejsi gracze. Wynika to wprost ze zmiany kryteriów audytowania.

Odpowiedź na pytanie, kto musi przeprowadzać audyt energetyczny przedsiębiorstwa, była dotąd całkiem oczywista. Od 2017 r. ten obowiązek dotyczył przedsiębiorstw, które w ciągu ostatnich dwóch lat spełniły jedno z kryteriów związanych z wielkością, czyli:
- zatrudniały 250 lub więcej osób,
- ich obrót netto przekroczył 50 mln euro,
- ich aktywa bilansowe przekroczyły 43 mln euro.
Polityka Unii Europejskiej na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu idzie jednak naprzód i niesie ze sobą zmiany w systemie. Przyjęta jeszcze w 2023 r. dyrektywa UE 2023/1791 wyznaczyła państwom członkowskim ambitniejsze cele związane z redukcją zużycia energii. Efektem tych regulacji są m.in. nowe wytyczne nt. obowiązkowego audytowania.
Zużycie energii – nowe kryterium obowiązkowego audytu energetycznego
Kryterium wielkości firmy ma przestać obowiązywać z końcem tego roku. Od 2026 zostanie ono zastąpione rocznym zużyciem energii finalnej. Pod pojęciem „energii finalnej” rozumiemy zarówno prąd, jak i ciepło, gaz, paliwo czy biomasę.
Zapowiedziano tutaj dwa progi zużycia, od których będzie zależeć obowiązek przedsiębiorcy. Już tłumaczymy, jak to ma wyglądać:
- Jeśli Twoja firma rocznie zużywa więcej niż 10 TJ (2 778 MWh) energii finalnej, to będzie musiała wykonać audyt energetyczny raz na 4 lata. Termin pierwszego audytu upływa w październiku 2026 r.
- Jeśli Twoja firma rocznie zużywa więcej niż 85 TJ (23 611 MWh) energii finalnej, to będzie musiała wdrożyć system zarządzania energią zgodny z ISO 50001. Termin jego wdrożenia upływa w październiku 2027 r.
Co ważne, pod uwagę brana jest średnia zużycia z ostatnich trzech lat.
Skutki zmian w obowiązkowym audycie przedsiębiorstwa
Co ta zmiana oznacza w praktyce? Do grona firm zobowiązanych do wykonania audytu dołączy najprawdopodobniej część przedsiębiorstw z sektora MŚP. Wystarczy, że ich roczne zużycie energii przekracza próg 2 778 MWh.
Warto mieć na uwadze, że mówimy tutaj o sumarycznym zużyciu wszystkich rodzajów energii. Jeśli więc – dla przykładu – Twój zakład produkcyjny konsumuje tylko 1 000 MWh energii elektrycznej rocznie, ale aż 3 000 MWh gazu ziemnego, to już kwalifikuje się do audytu.
Inny przypadek: załóżmy, że prowadzisz firmę, w której dużą rolę odgrywa logistyka i transport. Może okazać się, że pomimo oszczędności na prądzie i gazie Twoje zużycie paliwa podbija stawkę na tyle, że przekraczasz roczny próg 23 611 MWh. Wtedy czeka Cię wdrożenie systemu zarządzenia energią ISO 50001 (o którym więcej napiszemy w jednym z kolejnych artykułów).
Podsumowanie najważniejszych informacji o zmianach znajdziesz na poniższej infografice:

Jak przygotować firmę do nowych przepisów o audycie energetycznym?
Zmiany mają wejść w przyszłym roku, dlatego warto zacząć przygotowania do nich już teraz. Co możesz zrobić na ten moment?
- Po pierwsze: nie panikuj 🙂 Nie taki audyt straszny, jak go malują.
- Po drugie: przeprowadź ocenę zużycia energii w firmie. Przeanalizuj pod tym kątem wszystkie faktury za prąd, gaz, paliwo i inne rodzaje energii z ostatnich trzech lat, aby wiedzieć, czy obowiązkowy audyt będzie dotyczyć także Ciebie.
- Po trzecie: jeśli wiesz już, że kwalifikujesz się pod audyt, to zacznij poszukiwania uprawnionej do jego przeprowadzenia firmy audytorskiej, która na spokojnie powie Ci, co i jak. W razie czego – polecamy się w tym zakresie.
- Po czwarte: jeżeli Twoje zużycie przekracza wyższy próg, dowiedz się, na czym polega standard ISO 50001 i zacznij przygotowywać strategię jego wdrożenia. Tutaj także możemy Ci pomóc.
- Po piąte: jeśli okaże się, że Twój biznes nie kwalifikuje się do ani do standardu ISO 50001, ani do obowiązkowego audytu, to i tak warto optymalizować zużycie energii. W takich sytuacjach zalecamy nieobowiązkowy audyt efektywności energetycznej, który pozwoli Ci wypracować plan oszczędnościowy na kolejne lata (zobacz, jak to działa na przykładzie marketu). W końcu lepiej robić coś dobrowolnie, niż z ustawowego przymusu. Korzyści w obu przypadkach są podobne (szansa na niższe rachunki!), ale osiągnięte z własnej woli dają więcej satysfakcji 🙂
Audyt energetyczny, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, może wydawać się przykrym obowiązkiem, bo wiąże się z kosztem jego przeprowadzenia, który ponosi w całości firma. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Audyt to przede wszystkim szansa na obniżenie kosztów zużycia energii, co w czasach wysokiej inflacji może być zbawienne dla portfeli wielu firm.
Poza tym nie ma co czekać na ostatni moment. Zacznij przygotowywać swoją firmę do audytu już teraz, a pójdzie sprawniej, niż się spodziewasz.
Przeprowadzimy obowiązkowy audyt Twojego przedsiębiorstwa – sprawnie i bezproblemowo
Pomożemy Ci też dobrze się do niego przygotować. Umów się na bezpłatną konsultację z naszym audytorem.