Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi firmy, które zużywają rocznie od 10 do 85 TJ energii, będą zobligowane do przeprowadzenia audytu energetycznego. Co w przypadku, gdy Twój zakład zużywa więcej niż 85 TJ? Wtedy czeka Cię obowiązkowe wdrożenie systemu zarządzania energią według ISO 50001. Na czym polega ta norma i jakich działań wymaga? Wyjaśniamy.

W poprzednim artykule omawialiśmy zmiany związane z obowiązkowym audytem energetycznym. Pisaliśmy, że od 2026 roku czynnikiem decydującym o tym, kto musi go przeprowadzić raz na 4 lata, będzie już nie wielkość firmy, lecz poziom zużycia energii finalnej.
To samo kryterium dotyczy innego wymogu, czyli wdrożenia systemu zarządzania energią zgodnego z ISO 50001. Obowiązuje on te przedsiębiorstwa, których roczne zużycie energii finalnej przekracza 85 TJ (23 611 MWh). Pod uwagę będzie brana średnia z ostatnich 3 lat. Firmy, które nie zużywają aż tyle energii, też mogą starać się o certyfikat, a jeśli uda im się go uzyskać, to wtedy są zwolnione z obowiązku przeprowadzania audytu energetycznego.
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 termin wdrożenia systemu mija 11 października 2027 roku. Jest więc jeszcze trochę czasu, żeby dobrze się do tego przygotować.
Czym jest norma ISO 50001?
Jak nietrudno się domyślić, ISO 50001 to standard unijny, którego celem jest zwiększanie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Zakłada on okresowe przeglądy i oceny zarządzania energią, co ma prowadzić do generowania oszczędności i stopniowego zmniejszania zapotrzebowania na energię.
Najnowszą wersją tej normy jest ISO 50001:2018, która zawiera aktualne przepisy dotyczące przeglądów energetycznych czy kultury organizacyjnej. Te wytyczne mówią m.in. o tym:
- jak badać i przewidywać zużycie energii,
- które obszary zużycia są kluczowe,
- jak planować optymalne gospodarowanie energią w tych obszarach,
- jak monitorować i mierzyć postępy w redukcji zużycia energii.
Standard ISO 50001:2018 można łatwo zintegrować z innymi normami, tj. ISO 14001:2015 lub ISO 9001:2015.

Jak przygotować firmę do wdrożenia ISO 50001?
Wdrożenie aktualnego systemu zarządzania energią wymaga przede wszystkim opracowania sensownej polityki energetycznej. Żeby w ogóle mówić o celach, do których osiągnięcia będziemy dążyć, trzeba najpierw zbadać punkt wyjścia – dowiedzieć się, na czym stoimy i co możemy zmienić. Do tego m.in. służy wstępny audyt efektywności energetycznej. Pozwala zidentyfikować obszary z największym potencjałem do poprawy.
Kolejnym krokiem jest ustalenie procesów w firmie w taki sposób, żeby ta poprawa była możliwa. I tutaj wchodzimy już w obszar planu energetycznego. Taki plan powinien wskazywać metody i środki niezbędne do osiągnięcia celu. Musi też jasno wskazywać obszary odpowiedzialności poszczególnych działów i osób (stanowisk) w firmie za realizację przypisanych im zadań.
I wreszcie – ewaluacja. Musimy określić wskaźniki efektywności energetycznej i sposoby ich mierzenia. Ważne będzie też osadzenie tego wszystkiego w czasie, tak żeby priorytety nie rozpłynęły się po drodze. O tym, czy firma jest gotowa do certyfikacji, zdecyduje końcowy audyt efektywności.
Ale to jeszcze nie wszystko. Aby spełnić prawny obowiązek, potrzebna jest wspomniana certyfikacja. Audyt zgodności z normą ISO 50001 może przeprowadzić tylko akredytowana jednostka certyfikująca. My za to chętnie pomożemy Ci w kompleksowym przygotowaniu firmy do tego wyzwania.
Przygotuj się do obowiązkowej certyfikacji ISO 50001
Pod okiem ekspertów przygotowania idą sprawniej. Przeprowadzimy Cię przez cały proces bez nerwów.