Przypominamy: możesz płacić mniej za prąd w 2023 i 2024 r.

13 lutego 2023

Do 30 listopada minionego roku każdy mały i średni przedsiębiorca mógł złożyć dokument uprawniający do zamrożenia cen energii elektrycznej. Ci, którzy przespali ten moment… wciąż mają szansę płacić mniej w tym roku.

Mężczyzna w marynarce chwyta się za głowę, bo o czymś zapomniał.

W ramach wsparcia dla polskiego sektora MŚP przewidziano możliwość zamrożenia cen prądu na co najmniej 13 miesięcy. Oznacza to stałą miesięczną opłatę w wysokości 785 zł/MWh + akcyza.

Okres ulgi obowiązuje od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Aby móc skorzystać z niej w pełnym wymiarze czasowym (czyli przez te 13 miesięcy), należało złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Nie pisalibyśmy jednak o tym w lutym, gdyby nie jeden istotny szczegół.

Zamrożenie cen prądu – co ze spóźnialskimi?

Jeśli ta informacja w jakiś sposób Cię ominęła, wyleciała z głowy w natłoku obowiązków lub po prostu z jakiegoś powodu nie zdążyłeś wypełnić oświadczenia na czas – spokojnie, wciąż możesz to zrobić. Opłata stabilizuje się na poziomie 785 zł/MWh zawsze od następnego miesiąca. Czyli jeśli wypełnisz oświadczenie jeszcze teraz, w lutym, to możesz spodziewać się stałej opłaty, począwszy od marca. Każdy kolejny miesiąc zwłoki oznacza więc stratę jednego miesiąca niższych kosztów prądu.

W ramach oświadczenia trzeba podać szacunkowe wyliczenia co do zużywanej przez Twoją firmę energii elektrycznej oraz wskazać wszystkie punkty poboru mające zostać objęte wsparciem. Wypełniony dokument należy przesłać do przedsiębiorstwa energetycznego, które obsługuje Twój obiekt. Możesz też oczywiście załatwić to drogą elektroniczną (pamiętaj tylko o kwalifikowanym podpisie).

Elegancki biznesmen w szykownej pozie, dumny ze swoich osiągnięć.

Dodatkowy upust na kolejny rok

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Ci przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku zmniejszą zużycie prądu o 10% w stosunku do średniorocznego zużycia z lat 2018–2022, mogą liczyć na dodatkowy upust ceny energii. Wyniesie on 10% wartości nabytej przez firmę energii za cały rok 2023 i zostanie uwzględniony w roku kolejnym, czyli 2024.

Brzmi zawile? Ujmijmy to prościej:

  • W okresie od stycznia 2018 r. do grudnia 2022 r. Twoja firma zużyła średnio X energii elektrycznej.
  • Zakładamy, że w 2023 r. zużyje mniej o przynajmniej 10%.
  • Dzięki temu otrzyma upust na ceny energii w 2024 r.
  • Upust ten wyniesie 10% wartości prądu, jaki nabyła w roku 2023.

Warto więc zacząć oszczędzać na energii elektrycznej, i to jak najszybciej. A jak robić to skutecznie w dzisiejszych realiach rynkowych? O tym napiszemy już wkrótce.

 

Zrób pierwszy krok w stronę oszczędzania.

Powierz nam przygotowanie planu oszczędnościowego dla swojej firmy na 2023 rok.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!