Samodzielna instalacja fotowoltaiki – dobry czy zły pomysł?

14 lipca 2021

W ostatnim czasie nie raz mogliśmy usłyszeć o awariach instalacji fotowoltaicznych spowodowanych niewłaściwym montażem. Jak się okazuje, ogromna część z nich wynika z oczywistych błędów technicznych, których nie popełniłby fachowiec.

Duży dom z panelami fotowoltaicznymi na dachu.

Wielokrotnie już przekonywaliśmy Was o tym, że inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Fakt pozostaje jednak faktem, że jest to przedsięwzięcie kosztowne, i to pomimo istnienia programów dofinansowań na ten cel – takich jako choćby Mój Prąd, który ruszył 1 lipca tego roku. To sprawia, że część mniejszych przedsiębiorców decyduje się na zakup paneli PV, ale kwestię montażu pozostawia we własnych rękach lub zleca mniej doświadczonym ekipom. I owszem, czasami się udaje. Pytanie jednak brzmi: co, jeśli się nie uda?

Samodzielny montaż paneli słonecznych – co może pójść nie tak?

Zacznijmy od tego, że instalacja fotowoltaiczna to dużo więcej niż panele słoneczne. W przypadku kompleksowej obsługi ze strony certyfikowanego dystrybutora PV płacisz za kompletny zestaw instalacyjny, który zawiera m.in. systemy mocujące i przewody. Są one dobierane ściśle pod kątem Twojej zabudowy i w taki też sposób powinny zostać użyte. Częstym problemem instalacji montowanych samodzielnie jest właśnie błędne zastosowanie haków i innych mocowań. Niestaranność w tej dziedzinie może prowadzić do powstania szkód w dachu – pęknięć i deformacji – a także w samych panelach. I są to bez wątpienia szkody kosztowne w naprawie.

Specjalista od fotowoltaiki prowadzi montaż paneli słonecznych.

Instalacja fotowoltaiki – zrób to sam czy zaufaj fachowcom?

Kolejna przypadłość wielu instalacji to niewłaściwe ułożenie paneli solarnych. Wystarczy nieco za duże lub za małe nachylenie stelaża, by doprowadzić do utraty efektywności i generować straty zamiast zysków. Podobnie ma się sprawa w przypadku niepożądanego zacienienia. Panele PV powinny być w maksymalnym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, gdyż każdy najmniejszy cień na panelu oznacza spadki wydajności instalacji.

Wydaje się to oczywiste, a jednak nietrudno natknąć się na realizacje, w których ewidentnie zabrakło czujnego oka fachowca.

Do tego dochodzą rzecz jasna kwestie związane z bezpieczeństwem podczas montażu paneli na dachu. Aby wyeliminować ryzyko upadku z wysokości, profesjonalne ekipy monterskie są wyposażone w sprzęt nieco przypominający ten, z którego korzystają wspinacze górscy. Zagrożenie czai się również w przewodach elektrycznych – osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji narażają się na ryzyko porażenia prądem. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zwarcia i pożaru instalacji. Znacznie częściej jednak błędy montażowe skutkują obniżeniem efektywności działania fotowoltaiki lub kosztownymi awariami.

Trzech fachowców montuje panele fotowoltaiczne na dachu.

Samemu wychodzi taniej… Ale czy na pewno?

Przedsiębiorcy decydujący się na samodzielny montaż fotowoltaiki często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co zawiera kompleksowa usługa sprzedaży instalacji. Współpraca z renomowanym dystrybutorem PV to tak naprawdę pakiet usług, w skład którego wchodzą m.in.:

  • kalkulacja z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania na energię;
  • przygotowanie spersonalizowanego projektu instalacji;
  • dobór odpowiednich paneli, mocowań i akcesoriów;
  • profesjonalny montaż fotowoltaiki;
  • doradztwo prawne i ekonomiczne;
  • wsparcie powdrożeniowe i gwarancja na wykonanie instalacji.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ostatnie dwa punkty. To właśnie w nich kryje się to, co często umyka właścicielom firm przekonanym o tym, że założenie instalacji we własnym zakresie pozwoli im zaoszczędzić. Doradztwo certyfikowanej firmy fotowoltaicznej polega nie tylko na sporządzeniu niezbędnej dokumentacji, lecz także na poszukiwaniu możliwości wsparcia finansowego dla klienta. Wspomniane dofinansowanie rządowe Mój Prąd to tylko jedna z możliwości.

Specjaliści w branży podpowiedzą Ci, jakie dotacje możesz uzyskać, a następnie przeprowadzą Cię przez cały ten proces, wykonując większość kroków za Ciebie.

Pamiętaj również, że gdy montujesz instalację fotowoltaiczną samodzielnie, otrzymujesz jedynie gwarancję producencką na zakupione podzespoły. Jeśli natomiast zlecasz montaż dystrybutorowi, gwarancja obejmuje także wykonanie instalacji. To znaczy, że w przypadku ewentualnej awarii możesz liczyć na szybką pomoc i naprawę, za które nie zapłacisz ani grosza.

Wszystko sprowadza się do tego, że fachowo i sprawnie przeprowadzony proces zakupu i montażu PV pozwala znacząco obniżyć koszty całej inwestycji. Do tego niesie ze sobą wartość w postaci profesjonalnie wykonanej pracy, zaoszczędzonych mocy przerobowych i… spokojnego snu dla przedsiębiorcy.

 

Nie ryzykuj. Instalację fotowoltaiki powierz specjalistom.

Podejmując współpracę z Euro-Energią, zyskujesz pewność fachowo wykonanej instalacji oraz szereg wygód inwestycyjnych.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!