Wyzwania, przed jakimi stoją dziś przedsiębiorstwa, w dużej mierze łączą się z zagadnieniem efektywności energetycznej. To od niej zależeć będzie m.in. wysokość kosztów, jakie poniesie Twoja firma na skutek rosnących cen energii. Sprawdź, w jaki sposób możesz zwiększyć efektywność energetyczną i jak ją zmierzyć.

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o – delikatnie mówiąc – niesprzyjającym trendzie w kształtowaniu się cen prądu. To dobry punkt wyjścia, by porozmawiać o efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, od której zależy to, ile zaoszczędzisz albo ile stracisz. Zgodnie z definicją URE efektywność energetyczna to:

Zwiększanie efektywności energetycznej polega więc na uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów i wytwarzaniu jak największej liczby produktów (lub świadczeniu jak największej liczby usług) przy takich samych nakładach energetycznych. Przykładowo – dzięki wymianie oświetlenia ze zwykłego na LED zyskujesz taką samą efektywność świecenia, zużywając zaledwie 20% energii, jaką zużywałeś do tej pory. A dobrych praktyk jest znacznie więcej.
Sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa
Poniżej prezentujemy przykłady działań, dzięki którym możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej już w 2022 roku. Jeśli uznasz, że nie wszystkie z nich są możliwe do wdrożenia w Twojej firmie, przejdź do kolejnego segmentu. Z niego dowiesz się, w jaki sposób możesz otrzymać rekomendacje skrojone ściśle pod kątem Twojego biznesu. Tymczasem:
- Zwiększ udział elektronicznych urządzeń kontrolnych, zastępując nimi wybrane urządzenia mechaniczne.
- Wykorzystuj do maksimum naturalną wentylację, a niezbędne urządzenia wymień na bardziej efektywne.
- Zapewnij jak najlepszą izolację ścian, dachów i okien (np. stosując kilkuwarstwowe szyby), aby wykorzystać pasywne ogrzewanie i chłodzenie w budynku.
- Zainwestuj w urządzenia do skojarzonego wytwarzania ciepła i prądu i/lub nowoczesne kotły.
- Zakup urządzenia do kompensacji energii biernej w celu wyeliminowania nadmiarowych opłat za prąd.
- Sprawdź i w razie potrzeby zmodernizuj systemy rozprowadzania energii elektrycznej w budynku.
- Rozważ możliwości zastosowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Jeśli to możliwe, wyposaż firmę w instalację fotowoltaiczną, która pozwoli Ci uniezależnić się od rynkowych cen prądu.
- Przeszkol pracowników z zakresu dobrych praktyk pozwalających na niższe zużycie energii w miejscu pracy i egzekwuj ich stosowanie.
- Postaw na energooszczędne urządzenia, systemy odzysku ciepła i ekologiczne rozwiązania w procesach produkcji.

Audyt efektywności energetycznej
Wyżej przedstawiliśmy garść typowych porad, ale to zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Aby zidentyfikować obszary, w których Twoja firma może zaoszczędzić, potrzebny jest szczegółowy audyt efektywności energetycznej. Jego przeprowadzenie polega na rzetelnej analizie wszelkich danych i dokumentów związanych z zapotrzebowaniem na energię cieplną i elektryczną oraz jej zużyciem. Doświadczony audytor zbada również stan techniczny elementów infrastruktury energetycznej w Twoim przedsiębiorstwie. Rozpozna i wskaże Ci miejsca, gdzie pobór energii jest niepotrzebnie wysoki, a także oszacuje, na jakie oszczędności możesz liczyć po wprowadzeniu zmian.
Wszystkie wnioski i rekomendacje otrzymasz w raporcie końcowym z audytu. To świetna podstawa do rozpoczęcia konkretnych i przemyślanych działań zmierzających ku poprawieniu efektywności energetycznej. Jedno jest pewne: nie ma czasu do stracenia. Im szybciej zdecydujesz się na audyt, tym prędzej zaczniesz oszczędzać – zatem do dzieła!
Z nami wykonasz audyt efektywności energetycznej
Pomagamy przedsiębiorstwom z różnych branż generować realne oszczędności. Zacznijmy od rozmowy!