Tak możesz podnieść efektywność energetyczną firmy

28 października 2021

Wyzwania, przed jakimi stoją dziś przedsiębiorstwa, w dużej mierze łączą się z zagadnieniem efektywności energetycznej. To od niej zależeć będzie m.in. wysokość kosztów, jakie poniesie Twoja firma na skutek rosnących cen energii. Sprawdź, w jaki sposób możesz zwiększyć efektywność energetyczną i jak ją zmierzyć.

Przedsiębiorca i hologram z wykresem obrazującym wzrost efektywności energetycznej firmy.

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o – delikatnie mówiąc – niesprzyjającym trendzie w kształtowaniu się cen prądu. To dobry punkt wyjścia, by porozmawiać o efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, od której zależy to, ile zaoszczędzisz albo ile stracisz. Zgodnie z definicją URE efektywność energetyczna to:

Cytat z aktu prawnego zawierający definicję efektywności energetycznej.

Zwiększanie efektywności energetycznej polega więc na uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów i wytwarzaniu jak największej liczby produktów (lub świadczeniu jak największej liczby usług) przy takich samych nakładach energetycznych. Przykładowo – dzięki wymianie oświetlenia ze zwykłego na LED zyskujesz taką samą efektywność świecenia, zużywając zaledwie 20% energii, jaką zużywałeś do tej pory. A dobrych praktyk jest znacznie więcej.

Sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa

Poniżej prezentujemy przykłady działań, dzięki którym możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej już w 2022 roku. Jeśli uznasz, że nie wszystkie z nich są możliwe do wdrożenia w Twojej firmie, przejdź do kolejnego segmentu. Z niego dowiesz się, w jaki sposób możesz otrzymać rekomendacje skrojone ściśle pod kątem Twojego biznesu. Tymczasem:

  • Zwiększ udział elektronicznych urządzeń kontrolnych, zastępując nimi wybrane urządzenia mechaniczne.
  • Wykorzystuj do maksimum naturalną wentylację, a niezbędne urządzenia wymień na bardziej efektywne.
  • Zapewnij jak najlepszą izolację ścian, dachów i okien (np. stosując kilkuwarstwowe szyby), aby wykorzystać pasywne ogrzewanie i chłodzenie w budynku.
  • Zainwestuj w urządzenia do skojarzonego wytwarzania ciepła i prądu i/lub nowoczesne kotły.
  • Zakup urządzenia do kompensacji energii biernej w celu wyeliminowania nadmiarowych opłat za prąd.
  • Sprawdź i w razie potrzeby zmodernizuj systemy rozprowadzania energii elektrycznej w budynku.
  • Rozważ możliwości zastosowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Jeśli to możliwe, wyposaż firmę w instalację fotowoltaiczną, która pozwoli Ci uniezależnić się od rynkowych cen prądu.
  • Przeszkol pracowników z zakresu dobrych praktyk pozwalających na niższe zużycie energii w miejscu pracy i egzekwuj ich stosowanie.
  • Postaw na energooszczędne urządzenia, systemy odzysku ciepła i ekologiczne rozwiązania w procesach produkcji.
Grafika symbolizująca wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Audyt efektywności energetycznej

Wyżej przedstawiliśmy garść typowych porad, ale to zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Aby zidentyfikować obszary, w których Twoja firma może zaoszczędzić, potrzebny jest szczegółowy audyt efektywności energetycznej. Jego przeprowadzenie polega na rzetelnej analizie wszelkich danych i dokumentów związanych z zapotrzebowaniem na energię cieplną i elektryczną oraz jej zużyciem. Doświadczony audytor zbada również stan techniczny elementów infrastruktury energetycznej w Twoim przedsiębiorstwie. Rozpozna i wskaże Ci miejsca, gdzie pobór energii jest niepotrzebnie wysoki, a także oszacuje, na jakie oszczędności możesz liczyć po wprowadzeniu zmian.

Wszystkie wnioski i rekomendacje otrzymasz w raporcie końcowym z audytu. To świetna podstawa do rozpoczęcia konkretnych i przemyślanych działań zmierzających ku poprawieniu efektywności energetycznej. Jedno jest pewne: nie ma czasu do stracenia. Im szybciej zdecydujesz się na audyt, tym prędzej zaczniesz oszczędzać – zatem do dzieła!

Z nami wykonasz audyt efektywności energetycznej

Pomagamy przedsiębiorstwom z różnych branż generować realne oszczędności. Zacznijmy od rozmowy!

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!