Ustawa o elektromobilności – nowe obowiązki przedsiębiorców

25 maja 2022

Nowe technologie najczęściej wiążą się z nowymi wyzwaniami. Tym razem dotyczą one przedsiębiorców posiadających nieruchomości i są związane z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych. Przypomnijmy więc, jakie obowiązki nałożyła na nas zmiana ustawowa z grudnia zeszłego roku i co to oznacza w dłuższej perspektywie.

Samochód napędzany energią elektryczną stoi przy stacji ładowania.

Wiele polskich przedsiębiorstw rozbudowuje infrastrukturę energetyczną w obrębie swoich obiektów. To efekt zmiany ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie 24 grudnia 2021 roku. Jej celem jest ułatwienie i przyspieszenie rozwoju elektromobilności m.in. poprzez zwiększenie liczby punktów ładowania pojazdów.

Zgodnie z aktualnymi przepisami każdy nowy budynek niemieszkalny, przy którym znajdzie się więcej niż 10 miejsc parkingowych, musi być zaprojektowany tak, aby zapewniał przynajmniej jeden punkt ładowania. Do tego należy uwzględnić kanały na okablowanie umożliwiające instalację co najmniej jednej stacji ładowania na każde 5 stanowisk postojowych.

Nowe obowiązki dotyczą także właścicieli już istniejących budynków. W tym przypadku zasada jest analogiczna – z tą różnicą, że obejmuje obiekty, przy których może zaparkować więcej niż 20 pojazdów. Na realizację prac instalacyjnych przedsiębiorcy mają czas do 1 stycznia 2025 roku.

Mężczyzna ładujący swój samochód elektryczny.

Zmiany w ustawie o elektromobilności – wnioski na przyszłość

Powyższe zmiany to tylko kropla w morzu przepisów, jakie wprowadziła ustawa z grudnia zeszłego roku (kliknij, by przejść do pełnej treści ustawy). Sporą część z nich stanowią definicje oraz zasady niedotykające bezpośrednio przedsiębiorców. Wszystko to przypomina nam jednak o bardzo istotnej z biznesowego punktu widzenia kwestii.

Narasta trend aplikowania ekologicznych rozwiązań zarówno w życiu ogólnospołecznym, jak i zawodowym. Idąc za oczekiwaniami klientów, pracowników i partnerów, firmy już nie tylko zobowiązują się do ograniczania swojego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Coraz częściej także oferują dostęp do technologii zeroemisyjnych.

Świadomość społeczeństwa w tym zakresie rośnie z roku na rok, a prawo tylko za nią podąża. Zmiany w ustawie o elektromobilności są doskonałym przykładem tego, że prędzej czy później każdy przedsiębiorca będzie musiał wziąć pod uwagę czyste rozwiązania. Zamiast działać pod presją terminów narzucanych na przez kolejne ustawy, lepiej pomyśleć o tym zawczasu, już teraz modernizując swoją firmę zgodnie z zielonymi trendami. Warto w ten sposób wykorzystywać każdą możliwość uzyskania przewagi – choćby na gruncie wizerunkowym – zanim to wszystko stanie się obowiązującym standardem.

Pomożemy Ci w modernizacji energetycznej!

Z Euro-Energią dostosujesz swoją firmę do najnowszych wymogów prawnych, a przy okazji wygenerujesz pokaźne oszczędności.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!