Zasada TPA w praktyce. Jak zabrać się za modernizację układów pomiarowych?

25 września 2019

Swoboda w wyborze dostawcy energii elektrycznej to jeden elementów niezbędnych do obniżenia rachunków za prąd w firmie. Na drodze do jej uzyskania niestety często staje zasada TPA i wynikająca z niej konieczność modernizacji układów pomiarowych. Jakie kroki musisz podjąć jako przedsiębiorca, aby przeprowadzić taką modernizację i spełnić warunki TPA? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych informacji na ten temat.

Dzięki dowolności wyboru sprzedawcy energii elektrycznej możesz zdecydować się na tę ofertę, która jest najbardziej atrakcyjna cenowo lub w największym stopniu odpowiada indywidualnym potrzebom Twojej firmy. Aby mieć taką możliwość, zgodnie z przepisami układ pomiarowy w Twoim przedsiębiorstwie musi spełniać zasadę TPA (ang. third party access), czyli dostępu stron trzecich do sieci energetycznej. Obowiązuje ona odbiorców prądu z sieci średniego i wysokiego napięcia – są to grupy taryfowe A i B. W przypadku odbiorców z grupy taryfowej C właścicielem układu pomiarowo-rozliczeniowego jest operator systemu dystrybucyjnego (OSD) i to on odpowiada za jego stan techniczny.

Co oznacza zasada TPA w praktyce

Dostosowanie się do zasad TPA najczęściej wiąże się z koniecznością remontu układu pomiarowego w obiekcie. Może obejmować on wymianę m.in:

  • okablowania,
  • liczników prądu,
  • przekładników pomiarowych,
  • listew kontrolno-pomiarowych,

a także montaż zegara synchronizującego, zasilaczy UPS czy modułów komunikacyjnych lub innych podzespołów wchodzących w skład systemu. Ile kosztuje modernizacja układu pomiarowego? To zależy od zakresu niezbędnych prac, a ten może być bardzo różny. Przedział w przypadku takich działań zaczyna się na ok. 3 tys. zł, a kończy maksymalnie na 70 tys. Zwykle jednak koszty nie przekraczają 40 tys. zł.

Modernizacja układów pomiarowych krok po kroku

Aby spełnić zasadę TPA, wykonaj następujące czynności:

  • Zgłoś się do operatora sieci z prośbą o wydanie dokumentu zawierającego informacje o aktualnych warunkach technicznych Twojego układu pomiarowego – zostanie przeprowadzona wizja lokalna.
  • Uzgodnij z operatorem zakres prac, koszty ich przeprowadzenia i sporządź projekt techniczny.
  • Przeprowadź działania modernizacyjne.
  • Zgłoś ukończenie prac operatorowi sieci – zostanie do Ciebie wysłany jego przedstawiciel, który zweryfikuje modernizację.
  • Odbierz dokument potwierdzający przystosowanie układu do wymogów TPA.

Modernizacja układu pomiarowego pod kątem TPA wiąże się z kosztami i wysiłkiem, ale zapewnia Ci możliwość wglądu w bieżące zużycie energii elektrycznej oraz przejrzystość w zakresie rozliczania się za prąd – będziesz płacić dokładnie tyle, ile go zużywasz.

Największą zaletą jest jednak swoboda wyboru dostawcy energii, dzięki której będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie taryfę i rozpocząć prawdziwe oszczędzanie.

Powodzenia!

A jeśli szukasz fachowego wsparcia w zakresie modernizacji układu pomiarowego, dobrze trafiłeś.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!