5 sprawdzonych patentów na energooszczędne prowadzenie firmy

26 września 2023

Wielu pracodawców coraz bardziej zwraca uwagę nie tylko na koszty prowadzenia działalności, lecz także na jej wpływ na środowisko naturalne. Słowo „energooszczędność” pojawia się na ustach wielu pracowników, zwłaszcza biurowych.

Okazuje się, że nie jest to po prostu trend, ale przede wszystkim bardzo dobra strategia biznesowa.  Wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań w biurowcach przyczynia się do ochrony środowiska, korzystnie wpływa na wizerunek firmy, a do tego pozwala obniżyć koszty operacyjne. Zatem od czego zacząć? Poniżej znajdziesz pięć rzeczy, którym warto się przyjrzeć, a finalnie je zmienić.

Po pierwsze: oświetlenie

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne to jedna z pierwszych zmian, jakie możesz wprowadzić w biurze. Standardowe żarówki przekształcają jedynie około 5% energii elektrycznej w światło, podczas gdy pozostałe 95% to straty przewodzenia i promieniowanie cieplne. Wśród energooszczędnych źródeł światła znajdują się przede wszystkim: LED-y, halogeny i ewentualnie świetlówki kompaktowe. Żarówki energooszczędne zużywają tylko 20-25% energii w porównaniu z tradycyjnymi (na przykład świetlówka kompaktowa o mocy 8 W odpowiada zwykłej żarówce o mocy 40 W). Dodatkowo oświetlenie energooszczędne charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością, co oznacza rzadsze wymiany żarówek. Więcej o oświetleniu w firmie pisaliśmy tutaj: klik

Po drugie: oświetlenie, ale aktywne biologicznie

Nowością w dziedzinie energooszczędnych rozwiązań dla biur jest oświetlenie aktywne biologicznie. Jest to system LED, który reguluje natężenie i barwę światła w zależności od pory dnia i potrzeb pracowników. Ten rodzaj oświetlenia wspomaga naturalny rytm dobowy człowieka, dostosowując wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za nasz zegar biologiczny. Oświetlenie aktywne biologicznie zapewnia wysoką jasność przy niskim zużyciu energii, reprodukuje naturalne barwy światła dziennego i charakteryzuje się bardzo długą żywotnością. Automatyczna kontrola oświetlenia poprawia samopoczucie pracowników i może obniżyć zużycie energii nawet o 60%.

Po trzecie: obniżenie sufitu

Choć sufit podwieszany często jest stosowany ze względów estetycznych, to może także przyczynić się do oszczędności energii. Jak to działa? Ciepło naturalnie unoszące się ku górze bywa szczególnie problematyczne w wysokich biurach, gdzie konieczne jest dodatkowe ogrzewanie. Sufit podwieszany pomaga zatrzymać ciepło, co skutkuje niższym zapotrzebowaniem na ogrzewanie. To nie tylko efektywne, ale także stylowe rozwiązanie.

Po czwarte: okna i wentylacja

Nieszczelne okna to jedna z głównych przyczyn wyższych rachunków za energię cieplną. Inwestycja w energooszczędne okna oraz izolację ścian zewnętrznych może znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Jednak równie ważna jest sprawna wentylacja. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na stałą wymianę powietrza, poprawiając jego jakość w biurze i obniżając koszty ogrzewania nawet o 50%.

Po piąte: stare nie jest już dobre

Należy pamiętać, że starzenie się sprzętu może przyczynić się do wzrostu zużycia energii. Dotyczy to zarówno sprzętu typowo biurowego, jak i urządzeń przemysłowych. Ponadto nawyki pracowników mają wpływ na koszty. Wprowadzenie takich zasad jak wyłączanie urządzeń po zakończeniu pracy, zamiast np. zostawiania w trybie uśpienia, może znacząco obniżyć zużycie energii. Listwy zasilające z wyłącznikiem ułatwiają wyrobienie sobie dobrego nawyku wyłączania sprzętu.

Podkreślmy raz jeszcze, że energooszczędne rozwiązania nie tylko pomagają w obniżeniu rachunków za energię, lecz także wpisują się w trendy zrównoważonego rozwoju. Inwestycja w takie rozwiązania może przynieść zarówno korzyści środowiskowe (a co za tym idzie – wizerunkowe) , jak i ekonomiczne, dlatego warto zastanowić się nad ich wprowadzeniem do swojego biura lub zakładu.

 

Interesują Cię skuteczne rozwiązania oszczędnościowe?

Porozmawiajmy o tym, co wspólnie możemy zdziałać na rzecz niższych rachunków dla Twojej firmy.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!