Dlaczego przedsiębiorstwa inwestują w fotowoltaikę? 5 kluczowych powodów

25 listopada 2019

Sceptycy twierdzą, że fotowoltaika nie ma szans na wejście do powszechnego użycia, a już na pewno nie w Polsce. Z roku na roku tracą oni jednak kolejne argumenty na rzecz tej tezy. Szybki rozwój technologiczny paneli PV przekłada się na niższe ceny instalacji, opowieść o zbyt słabym nasłonecznieniu kraju można włożyć między bajki, a nowe regulacje prawne odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców chcących czerpać energię z odnawialnego źródła. Powodów, dla których fotowoltaika staje się coraz atrakcyjniejsza dla firm, jest wiele, a oto najważniejsze z nich.

#1 Niezależność od wzrostu cen energii

2020 rok przyniesie kolejne podwyżki cen prądu, co jest powodem do zmartwień dla wielu przedsiębiorców. Wybudowanie własnej instalacji PV pozwala pożegnać się na dobre ze sprzedawcami energii i być sobie samemu panem. Przy założeniu, że właściwie dobierzesz panele fotowoltaiczne, opłaty za energię elektryczną spadną do minimalnych kwot przesyłowych, wobec czego żaden wzrost cen już Cię nie zaskoczy.

#2 Zwrot z inwestycji w krótkim czasie

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są na tyle wydajne, że poniesione koszty zwracają się już w 4–6 lat. Dzięki dofinansowaniom dla przedsiębiorstw i korzystnym kredytom na ekologiczną inwestycję miesięczna rata nie powinna przekroczyć kwoty, jaką do tej pory płaciłeś sprzedawcy energii, a w wielu przypadkach będzie nawet niższa. Oznacza to, że budżet firmy nie zostanie obciążony bardziej niż do tej pory, a po okresie spłaty zaczniesz odczuwać ogromną różnicę, generując konkretne oszczędności

#3 Wytrzymałość i produktywność

Zakup instalacji PV to inwestycja na dekady – energię elektryczną potrzebną do zasilenia obiektów firmowych jesteś w stanie czerpać nieprzerwanie nawet przez 35 lat. Dużo zależy oczywiście od jakości komponentów, z których składa się Twoja instalacja, dlatego należy wybierać rozsądnie i posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o fotowoltaice. Dobrej jakości panele słoneczne są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak ulewy czy gradobicie, nie wymagają też częstego serwisowania ani regularnej obsługi, co eliminuje ryzyko nieprzewidzianych kosztów.

#4 Energia przez cały rok

Jeden z popularnych mitów głosi, że zimą panele PV nie produkują energii z powodu niskiego nasłonecznienia. To nie do końca prawda, choć instalacja o tej porze roku faktycznie jest mniej produktywna niż w miesiącach letnich i do niedawna był to dla właścicieli spory problem. Jednak dzięki nowym regulacjom prawnym, które nadają przedsiębiorcom status prosumenta, firmy mają możliwość oddania nadwyżek energii wyprodukowanej w lecie do sieci energetycznej i wykorzystania ich w okresie gorszej produktywności instalacji. Dzięki temu masz wystarczającą ilość prądu przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy warunki klimatyczne najbardziej sprzyjają fotowoltaice. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule dotyczącym prosumentów.

#5 Wizerunkowy atut

W dobie wysokiej świadomości ekologicznej te firmy, które dbają o środowisko, zyskują w oczach klientów i partnerów biznesowych. Społeczną odpowiedzialność biznesu można wykazywać na różne sposoby, a jednym z nich jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dobry wizerunek marki w dalszej perspektywie przekłada się na wzrost zaufania odbiorców, a tym samym na większą sprzedaż.

To główne powody, dla których polscy przedsiębiorcy decydują się na zakup instalacji PV. Który z nich przemawia do Ciebie najbardziej?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą instalacji fotowoltaicznych dla firm. Skorzystaj z eksperckiego doradztwa Euro-Energii.

Przejdź do kontaktu

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!