Jaka taryfa energetyczna będzie optymalna dla Twojej firmy?

19 lutego 2020

Wysokość Twoich miesięcznych rachunków za prąd zależy między innymi od taryfy energii elektrycznej, z jakiej korzystasz. Wybór taryf na konkurencyjnym rynku jest na tyle szeroki, że jesteś w stanie dobrać taką, która idealnie wpasuje się w zapotrzebowanie Twojej firmy. To jedna z pierwszych rzeczy do odhaczenia na liście kroków, jakie trzeba wykonać, by zacząć realnie oszczędzać.

Sama zmiana taryfy energetycznej nie stanowi większego problemu. Zazwyczaj wystarczy podpisanie aneksu do umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej lub umowy kompleksowej, choć warto mieć na uwadze, że u niektórych dystrybutorów jest to możliwe tylko raz w ciągu roku. Rzadziej zmiana taryfy będzie również wymagać wymiany licznika.  Niemniej, jeśli jest przemyślana, z pewnością wpłynie na cenę prądu i ostatecznie na wysokość rachunku.

Podział taryf energetycznych uwzględnia szereg istotnych czynników, co jest widoczne w ich oznaczeniach. Są to:

 1. rodzaj sieci, do której podpięty jest odbiorca:
  1. wysokiego napięcia (bardzo duże przedsiębiorstwa, fabryki, kopalnie itp.) – grupa taryfowa A;
  2. średniego napięcia (część średnich i większość dużych przedsiębiorstw) – grupa taryfowa B;
  3. niskiego napięcia (małe i większość średnich przedsiębiorstw) – grupa taryfowa C;
  4. sieć przeznaczona dla gospodarstw domowych – grupa taryfowa G.
 2. moc umowna odbiorcy:
  1. niższa niż 40 kW – taryfa z pierwszą cyfrą „1” w nazwie (np. C11);
  2. wyższa niż 40 kW – taryfa z pierwszą cyfrą „2” w nazwie (np. C21);
 3. liczba stref czasowych:
  od jednej do czterech stref – liczbę stref określa druga cyfra w nazwie (np. C23);
 4. sposób podziału stref czasowych:
  1. szczytowa i pozaszczytowa – taryfa z literą „a” na końcu nazwy (np. C12a);
  2. dzienna i nocna – taryfa z literą „b” na końcu nazwy (np. C12b).

Jak wybrać najlepszą taryfę energetyczną dla swojej firmy?

Pierwszy krok to ustalenie grupy taryfowej (w przypadku przedsiębiorstw: A, B lub C), która zależeć będzie przede wszystkim od wartości napięcia elektrycznego, jakiego potrzebujesz. Grupa C wiąże się z napięciem niskim (do 1 kV), grupa B ze średnim (od 1 kV do 60 kV), zaś A – z wysokim (powyżej 60 kV).

Następny krok zależy od Twojej mocy umownej. O tym, czym jest moc umowna i jak ją wybierać, pisaliśmy w poprzednim artykule. Nieco więcej zastanowienia wymagają trzeci oraz (ściśle z nim związany) czwarty punkt, czyli strefy czasowe

W przypadku taryf jednostrefowych cena, jaką płacisz za pobór prądu, jest stała niezależnie od godziny, którą akurat wskazuje Twój zegarek. Jeśli zarządzana przez Ciebie firma pobiera więcej prądu w godzinach szczytu (czy ogólnie w ciągu dnia), a zużycie w okresie nocnym praktycznie nie istnieje, to nie ma sensu rozważać innej taryfy niż właśnie jednostrefowa.

Ciekawszą propozycją dla wielu firm może być jednak taryfa dwustrefowa, która w obrębie jednej doby wyróżnia pory, kiedy prąd jest tańszy lub droższy.

Mogą to być np. godziny szczytu i godziny pozaszczytowe albo dzień i noc. Jeśli przykładowo posiadasz sklep, to całkiem możliwe, że więcej energii elektrycznej zużywasz w godzinach południowych i wieczornych niż porannych i popołudniowych. Z kolei będąc właścicielem restauracji lub klubu, pobierasz najwięcej prądu późnym popołudniem, wieczorem lub w nocy.

Jeszcze większą elastyczność dają taryfy trzy- lub nawet czterostrefowe. Niektórzy dostawcy prądu proponują także taryfy zapewniające inne ceny w weekend niż w tygodniu. Warto sobie to wszystko przeanalizować i na podstawie danych zużycia energii wybrać taką taryfę, która będzie dla Ciebie pod tym względem najkorzystniejsza. Kalkulacja, kalkulacja i jeszcze  raz kalkulacja. A potem oszczędności.

Na co musisz uważać, wybierając grupę taryfową dla przedsiębiorstwa?

Jeśli chcesz skorzystać na zmianie taryfy energii elektrycznej, musisz wziąć pod uwagę fakt, że stawki są bardzo zróżnicowane u poszczególnych dystrybutorów.

To z kolei oznacza, że na obszarze jednego z dostawców najlepszą taryfą dla Ciebie będzie np. C11, a u innego C12b i odwrotnie.

Żeby nie dać się zapędzić w kozi róg, przyda Ci się nie tylko dokładna analiza zapotrzebowania firmy na prąd, lecz także dobra znajomość rynku energetycznego. Albo ktoś, kto w tym aspekcie Cię wyręczy.

Zapewniamy fachowe wsparcie przy doborze taryf energetycznych, mocy umownych i nie tylko. Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!