Odpowiedni dobór mocy przyłączeniowej i mocy umownej ma duże znaczenie w kontekście planowania budżetu przedsiębiorstwa. Oczywiście przy założeniu, że budżet ten uwzględnia koszty zużycia energii elektrycznej. Na początek warto wiedzieć, czym dokładnie różnią się te dwa kluczowe parametry.
Kiedy decydujesz się na inwestycję w sprzęt elektryczny, szacujesz jego łączną moc, a następnie informujesz o niej dystrybutora energii we wniosku o przyłączenie. Na tej podstawie dystrybutor określa
parametry techniczne Twojego przyłącza niezbędne do przesyłania prądu o takiej
właśnie mocy (przykładowo grubość okablowania). Tym właśnie jest moc przyłączeniowa, będąca jednocześnie
maksymalną, jaką możesz zakupić.
Opłata za moc przyłączeniową jest jednorazowa, mimo to sprawę należy dobrze przemyśleć. Im ta moc będzie wyższa, tym więcej zapłacisz – to jasne, ale nie warto też przesadzić w drugą stronę.
Zbyt niska moc przyłączeniowa może okazać się przeszkodą, gdy zajdzie nieprzewidziana wcześniej potrzeba dokupienia nowego urządzenia lub wymiany któregoś z już posiadanych na mocniejsze.
Czym jest moc umowna?
Maksymalna moc urządzeń elektrycznych, dla której Twój dystrybutor zgodnie z podpisaną umową zobowiązuje się dostarczać Ci energię, nosi miano mocy umownej. Jest ona wyrażana w kilowatach [kW] i wiąże się z ilością przesyłanego prądu. Twoim obowiązkiem jako odbiorcy jest pilnowanie, by łączna moc działających w Twojej firmie urządzeń nie przekroczyła mocy umownej.
Będzie się to wiązało z koniecznością złożenia nowego wniosku i ponownej opłaty, nie wspominając już o długim czasie trwania procedury instalacyjnej nowego przyłącza. Z tego powodu warto oszacować wartość mocy przyłączeniowej tak, aby zostawić sobie pewien rozsądny margines na ewentualne zmiany logistyczne.
W przypadku małych lokali (głównie gospodarstw domowych) przed przekroczeniem mocy umownej i dodatkowymi opłatami z tego tytułu chronią bezpieczniki. W razie zbyt dużego poboru mocy odbiorca musi więc ponieść jedynie koszt zwiększenia mocy przyłączeniowej oraz wymiany zabezpieczeń na większe. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorstw, które naturalnie mają znacznie większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W dużych obiektach zamiast bezpieczników montuje się przekładniki prądowe, które pozwalają na przekroczenie maksymalnej mocy zamówionej, ale za to dostawca energii pobiera dodatkowe opłaty.
Zmiana wysokości mocy umownej
Gdy zajdzie potrzeba zmniejszenia mocy umownej, możesz zrobić to poprzez złożenie wniosku do dostawcy. Warto tutaj pilnować terminów, ponieważ moc umowna ustalana jest na dany rok rozliczeniowy.
Jeśli zechcesz zmniejszyć moc w trakcie trwania danego roku, to zwykle również jest to możliwe, ale prawdopodobnie opłata za ten okres nieco wzrośnie.
Możesz także zwiększyć wartość mocy umownej w dokładnie taki sam sposób – składając wniosek do dostawcy energii elektrycznej. W takim przypadku terminy nie obowiązują, za to musisz pamiętać, że moc umowna nie może być wyższa niż moc przyłączeniowa, która – jak wspominaliśmy wcześniej – wymaga odpowiednio dostosowanej infrastruktury energetycznej.
Jak dobrze dopasować moc umowną firmy?
Dobór mocy umownej powinien wynikać z przemyślanego planu zapotrzebowania firmy na energię elektryczną. Zbyt wysoka moc umowna narazi Cię na niepotrzebne koszty – bo po co płacić za coś, czego nie wykorzystujesz w pełni? Z drugiej strony, zbyt niska może generować straty w postaci opłat naliczanych za każde jej przekroczenie. Jeżeli zatem prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, upewnij się, że Twoja moc umowna jest właściwie dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa.
Czeka Cię obowiązkowy audyt energetyczny?
Przygotowaliśmy dla Ciebie małe kompendium praktycznej wiedzy na ten temat.