Kiedy Twoja firma potrzebuje audytu energetycznego?

20 grudnia 2023

Dla części przedsiębiorców odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest jasna i brzmi: raz na 4 lata. Ale to by było zbyt proste, prawda? Otóż na obowiązkowym audycie temat wcale się nie kończy…

Pierwsza sytuacja, która wymaga przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa, faktycznie dotyczy tylko niektórych firm. Mowa o dużych organizacjach, czyli zatrudniających co najmniej 250 pracowników lub przekraczających ustalone w przepisach progi finansowe (obrót roczny powyżej 50 mln euro, całkowity bilans roczny 43 mln euro). To one i tylko one, zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 2016 r., mają prawny obowiązek przeprowadzania takiego audytu co 4 lata.

Brak takiego obowiązku w przypadku średnich i małych firm nie oznacza jednak, że nie powinny one wykonywać audytu. Wręcz przeciwnie, z tą różnicą, że nazywamy go wtedy audytem efektywności energetycznej – aby nie mylić ze wspomnianym wyżej obowiązkowym audytem energetycznym przedsiębiorstwa. Kiedy warto wykonać taki audyt, jeśli zarządzasz mniejszym biznesem?

#1 Gdy chcesz zaoszczędzić na energii

Audyt efektywności energetycznej jest krokiem poprzedzającym przygotowanie planu oszczędnościowego dla Twojej firmy. To moment, w którym wynajęty do tego zadania zespół audytorski bada wszystkie potencjalne obszary, gdzie jest możliwe ukrócenie kosztów. Sprawdzane są m.in. wydajność pokładowych urządzeń, sposób ich użytkowania, a także dokumentacja związana z zakupem mediów. To pozwala na ustalenie, po jakie rozwiązania warto sięgnąć: czy będzie to np. zmiana dostawców energii, wymiana sprzętów, a może jakieś zmiany w firmowych procesach? Na to pytanie i wiele innych pozwala odpowiedzieć tylko solidnie przeprowadzony audyt.

#2 Gdy planujesz nowe inwestycje w obiekcie

Jeżeli budynek należący do Twojej firmy ma już swoje lata, prawdopodobnie rozważasz jego modernizację. Audyt efektywności w takiej sytuacji jest potrzebny, ponieważ dostarczy Ci konkretnych wskazówek co do tego, jakie inwestycje będą słuszne pod kątem zużycia energii. Może to dotyczyć zarówno rozdzielnic elektrycznych czy urządzeń pomiarowych, jak i np. oświetlenia bądź układu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Warto przeprowadzić audyt przed ich zakupem, aby uniknąć źle wydanych pieniędzy.

#3 Gdy interesują Cię białe certyfikaty

Skoro mowa o inwestycjach w energetykę – dużo łatwiej je zrealizować przy wsparciu finansowym państwa. Najczęściej przybiera ono formę tzw. białych certyfikatów, czyli świadectw efektywności energetycznej, które posiadają wartość pieniężną. Jednym z warunków uzyskania takiego certyfikatu jest wykonanie audytu, ponieważ pozwala on wykazać sens i uzasadnić cel inwestycji. W tej sytuacji będzie to z jednej strony wymóg prawa, a z drugiej – zdrowego rozsądku.

Jak widzisz, audyt efektywności energetycznej ma zastosowanie w różnych przypadkach. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak chęć zaoszczędzenia na energii. Zawsze gdy dostrzegasz potrzebę obniżenia rachunków, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić, przeprowadzenie audytu okaże się co najmniej pomocne, a często – po prostu konieczne.

 

Przeprowadź audyt z nami!

Jako specjaliści od efektywności energetycznej przeprowadzimy Cię przez ten proces od A do Z.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!