Modernizacja rozdzielnicy elektrycznej, czyli na czym NIE warto oszczędzać

25 sierpnia 2022

Rozdzielnica to najważniejszy element instalacji elektrycznej. Jest jak serce, które pompuje energię do wszystkich części obiektu. Jej kluczowa rola niestety wiąże się z dużym ryzykiem w przypadku awarii, ale to niejedyny powód, dla którego powinieneś rozważyć modernizację rozdzielnicy.

Elektryk przeprowadza kontrolę rozdzielnicy elektrycznej w zakładzie przemysłowym.

Wszyscy szukamy dziś sposobów na zaoszczędzenie. Cięcia kosztów obejmują różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym zasilanie obiektów firmowych, które przecież staje się coraz większym wyzwaniem finansowym – zwłaszcza w najbardziej energochłonnych branżach. Sztuka oszczędzania polega jednak na tym, by wiedzieć, na czym oszczędzać warto, a w co lepiej inwestować. Rozdzielnice elektryczne to jeden z tych przypadków, gdzie pójście po kosztach paradoksalnie może sprawić, że koszty te będą jeszcze bardziej dotkliwe.

Dlaczego Twoja rozdzielnica elektryczna wymaga modernizacji?

Rozdzielnice elektryczne – szczególnie te w dużych obiektach przemysłowych lub handlowych – ze względu na funkcję, jaką pełnią, ulegają intensywnej eksploatacji. Z biegiem lat prowadzi ona do zużywania się różnych elementów wchodzących w skład rozdzielnicy. Wówczas wzrasta także ryzyko poważnej awarii, która może wyłączyć obiekt z działania na dłuższy czas. Dlaczego? Ponieważ usuwanie awarii w starych, zużytych rozdzielnicach z reguły jest dużo trudniejsze, co wynika m.in. z niedostępności odpowiednich podzespołów.

Na tym jednak problem się nie kończy. Zjawiskiem typowym dla starych rozdzielnic są utraty energii na połączeniach. W rezultacie urządzenia elektryczne w Twoim obiekcie mogą pobierać więcej energii z sieci, niż potrzebują, ponieważ jej część traci się „po drodze”. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu, jakakolwiek jego utrata można okazać się ciosem dla Twojej firmy – w dodatku takim, którego nie jesteś świadom od razu.

Pytanie, czy na taki utajony koszt możesz sobie pozwolić.

Nowe skrzynki elektryczne w pomieszczeniu rozdzielczym obiektu przemysłowego.

Nowa rozdzielnica elektryczna – co jest ważne?

Jak już ustaliliśmy, jeśli szukasz pola do oszczędności, to z pewnością nie jest nim rozdzielnica elektryczna. Wręcz przeciwnie – inwestycja w jej modernizację może uchronić Cię przed kosztownymi konsekwencjami eksploatowania starej szafy czy skrzynki rozdzielczej. Co więcej, prawidłowe rozprowadzanie energii po obiekcie pozwoli zoptymalizować jej pobór z sieci.

Jeśli już zdecydujesz się na nową rozdzielnicę, nie oszczędzaj też na jakości materiałów, gdyż ma ona bezpośrednie przełożenie na żywotność i awaryjność sprzętu. Inwestycje takie jak ta realizuje się z myślą o co najmniej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Weź to pod uwagę, rozważając modernizację.

Koniecznie pamiętaj też o tym, by dobrać rozdzielnicę elektryczną z pewnym zapasem miejsca. Może się okazać, że w przyszłości zajdzie potrzeba jej rozbudowania o dodatkowe obwody (np. klimatyzacji czy oświetlenia) lub zupełnie nowe urządzenia, których nie przewidziano na etapie projektowania. Wtedy takie miejsce będzie jak znalazł.

Wybór odpowiedniej rozdzielnicy zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od potrzeb wynikających ze specyfiki danego obiektu. Dlatego siłą rzeczy nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać. Decyzja o modernizacji powinna być poparta konsultacją ze specjalistą, który zaproponuje rozwiązanie dopasowane do Twojego budżetu i zapotrzebowania.

Więcej o dobrych rozdzielnicach elektrycznych przeczytasz TUTAJ.

 

Rozdzielnice elektryczne dla Twojej firmy

Prefabrykujemy rozdzielnice ściśle dopasowane do obiektów i budżetu klienta. Zapraszamy do rozmowy!

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!