Ostatni gwizdek! Wykonaj obowiązkowy audyt energetyczny

4 sierpnia 2021

Mamy sierpień, a to oznacza, że na przeprowadzenie obowiązkowego audytu energetycznego zostały jeszcze 2 miesiące. Ustawowy termin upływa już 30 września 2021 roku – dla przedsiębiorstw, które ostatni raz realizowały audyt 4 lata temu. Z tej okazji przypominamy najważniejsze informacje o audycie i radzimy, co zrobić, gdy o nim zapomniałeś.

Mężczyzna wskazuje na zegarek, przypominając o czasie na wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

W kwestii energetyki możemy mówić o dwóch rodzajach audytów:

  • audycie energetycznym przedsiębiorstwa,
  • audycie efektywności energetycznej.

Rozróżnienie tych pojęć jest kluczowe, gdyż pomyłka przy określaniu potrzeb przedsiębiorstwa może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Zasadnicza różnica polega na obowiązkowości wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Obowiązek ten dotyczy dużych (i tylko takich) przedsiębiorstw i zgodnie z ustawą z 20 maja 2016 roku należy spełnić go raz na 4 lata. W związku z tym te firmy, które realizowały pierwszy taki niedługo po jego prawnym usankcjonowaniu (a więc w 2017 roku), muszą zrobić to ponownie teraz – a konkretnie do 30 września br.

Drugą ważną cechą audytu energetycznego jest jego kompleksowość. Dotyczy on bowiem wszystkich aspektów przedsiębiorstwa związanych z gospodarowaniem energią i ma na celu precyzyjne wskazanie obszarów, w których można wygenerować oszczędności. Tego typu rekomendacje są dla przedsiębiorcy niezwykle cenne, jednak etapem końcowym procesu audytorskiego jest złożenie zawiadomienia do Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że obowiązek został spełniony.

Wyraźnie inaczej wygląda sprawa z audytem efektywności energetycznej, który jest dobrowolny. Ma on służyć wyłącznie przedsiębiorcy, któremu zależy na wygenerowaniu oszczędności. Co istotne, audyt ten najczęściej dotyczy konkretnego obszaru zarządzania energią w firmie. Przykładowo, jeśli wykonałeś jakieś przedsięwzięcie w celu poprawy efektywności energetycznej, to zlecasz przeprowadzenie takiego audytu, aby dowiedzieć się, czy cel został osiągnięty. Produktem końcowym jest raport, który ułatwi Ci podejmowanie dalszych decyzji strategicznych.

Mężczyzna zszokowany informacją, że na wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa zostały tylko dwa miesiące.

30 września?! Ups! Jak szybko wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Co w sytuacji, gdy w natłoku obowiązków zapomnieliśmy o upływającym terminie wykonania audytu? W ostateczności firma, która nie zrealizowała wymaganego ustawą audytu, może zostać obciążona karą w wysokości maksymalnie 5% przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. Warto więc potraktować ten temat poważnie i wykorzystać pozostałe dwa miesiące na przeprowadzenie audytu. Tylko w jaki sposób?

Zgodnie z wymaganiami ustawy audytorem musi być zewnętrzna firma posiadająca odpowiednie uprawnienia. W przypadku, gdy czas nagli, potrzebny jest zespół, który przeprowadzi audyt energetyczny nie tylko rzetelnie, ale i sprawnie. Przyspieszony proces audytorski pozwoli Ci spełnić ustawowy obowiązek w czasie krótszym niż 2 miesiące. Jak się za to zabrać? Wystarczy jeden telefon do Euro-Energii i możemy niezwłocznie przystąpić do działania, nie odciągając Cię od Twoich codziennych zadań.

Mężczyzna wskazuje na zegarek, przypominając o czasie na wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

Sprawny audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Zwlekałeś z audytem i zrobiło się późno? Nic straconego! Skontaktuj się z nami i działamy.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!