Outsourcing energetyczny – na czym polega i co daje?

14 maja 2020

Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie firm na energię elektryczną. Niestety wraz z nim stopniowo rosną też ceny prądu. Sytuacja ta jest główną motywacją przedsiębiorców do poszukiwania skutecznych metod optymalizacji kosztów w zakresie energetyki.

Outsourcing energetyczny to nie tylko doradztwo, lecz także aktywna pomoc w obniżaniu firmowych rachunków.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że niewłaściwe gospodarowanie energią elektryczną w firmie znacznie zwiększa wydatki związane z jej utrzymaniem. Koszty te rosną tym bardziej, im więcej obiektów posiada przedsiębiorstwo. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest ograniczenie do minimum wszelkich czynników wpływających na wysokość rachunków za prąd. Pomóc w tym może doświadczona firma świadcząca usługi z zakresu outsourcingu energetycznego.

Na czym polega outsourcing energetyczny?

Pierwszym krokiem do obniżenia kosztów prądu w przedsiębiorstwie jest znalezienie jak najatrakcyjniejszej propozycji jego zakupu. Firmy outsourcingowe gromadzą oferty różnych sprzedawców, porównują je ze sobą, a także negocjują najlepsze dla klienta warunki. Po podpisaniu korzystnej umowy można przystąpić do wdrażania procedur oszczędnościowych wewnątrz firmy.

Jedną z takich procedur stanowi kompensacja mocy biernej. Polega ona na doborze odpowiednich urządzeń kompensacyjnych, które pozwolą ograniczyć ponadnormatywny pobór energii. Niekiedy wynosi on aż 20–35% całego rachunku. To nic innego jak balast dla sieci przesyłowej, którego możemy się pozbyć, montując właściwie dobrane baterie kondensatorów. Firma outsourcingowa pomoże w ich dopasowaniu oraz zapewni fachową instalację.

Dobra firma outsourcingowa przeprowadzi Twoje przedsiębiorstwo przez wszystkie procedury związane z generowaniem oszczędności.

Wpływ na wysokość rachunków ma także efektywność rozprowadzania energii w budynku. Odpowiadają za to rozdzielnice elektryczne – jakość aparatury i systemów zasilających ma tu kluczowe znaczenie. Outsourcing w tym aspekcie obejmuje prefabrykację rozdzielnic, ich dostawę, montaż oraz specjalistyczną pomoc na każdym etapie realizacji. Na ten sam zakres usług przedsiębiorcy mogą liczyć w przypadku modernizacji układów pomiarowych zgodnie z zasadą TPA, której spełnienie jest koniecznie do tego, by uzyskać swobodę wyboru sprzedawcy energii (dotyczy to odbiorców prądu z grup taryfowych A i B). Firmy outsourcingowe oferują również pełne wsparcie przy wymianie oświetlenia na energooszczędne – niby oczywista kwestia, a jednak często pomijana w planach oszczędnościowych.

Outsourcing energii elektrycznej – optymalizacja kosztów

Punktem wyjścia do wdrożenia procedur optymalizacyjnych jest przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Jego celem jest wykazanie obszarów, w których możliwa jest poprawa efektywności energetycznej. Jest on także wymagany do uzyskania białych certyfikatów, czyli dofinansowań unijnych na inwestycje oszczędnościowe. Dobra firma outsourcingowa przeprowadzi taki audyt zgodnie z wytycznymi UE, dając solidną podstawę do dalszych działań na rzecz obniżenia rachunków za prąd.

 

Zapraszamy na darmową konsultację ze specjalistą.

Dowiedz się, ile może zaoszczędzić Twoja firma dzięki przemyślanym działaniom optymalizacyjnym.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!