Redukcja kosztów gazu w firmie – pytania i odpowiedzi

30 października 2023

Zima za progiem, jak co roku, skłania do myślenia o tym, co zrobić, by zaoszczędzić na paliwie gazowym. Mamy na to swoje sposoby i chętnie się nimi podzielimy, odpowiadając na najczęstsze pytania naszych klientów.

Gdzie warto szukać oszczędności na paliwie gazowym?

Na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź i brzmi ona: audyt efektywności energetycznej. Od tego trzeba zacząć, żeby móc mówić o dalszych krokach w kierunku oszczędzania. Taki audyt pozwala zidentyfikować te obszary w Twojej firmie, które generują straty. Ważne, aby przed audytem przygotować faktury za gaz z ostatniego roku oraz parametry techniczne sprzętu odbierającego energię cieplną w firmie.

Co jest badane podczas audytu efektywności energetycznej?

W audycie bada się sprawność energetyczną firmowych urządzeń, w tym ich izolację, odpowiednie wyregulowanie i wydajność działania. W przypadku zakładów przemysłowych są to np. piece, kotły, nagrzewnice i tym podobne urządzenia. W budynkach o charakterze usługowym lub handlowym będą to głównie instalacje CO i wentylacyjne. Celem pośrednim audytu jest także sprawdzenie, czy wszystkie te elementy są właściwie eksploatowane i dobrze odpowiadają na zapotrzebowanie zakładu.

Jak wybrać korzystną ofertę sprzedaży gazu?

Przede wszystkim nie warto ulegać złudzeniu, że w sytuacji, gdy chcesz zaoszczędzić, cena jest jedynym kryterium decyzyjnym. Wbrew pozorom czasami bardziej może opłacać się wybór droższej oferty, ale na lepszych warunkach. Co to właściwie znaczy? Kluczem jest dobre dopasowanie do potrzeb firmy. Zwróć uwagę na to, czy:

  • oferta obejmuje cenę stałą, czy indeksowaną;
  • czy rozliczanie będzie w transzach, czy też nie;
  • jaką elastyczność poboru w zależności od zapotrzebowania gwarantuje sprzedawca;
  • jaka jest minimalna miesięczna lub roczna ilość gazu, jaką zobowiązujesz się pobierać.

Upewnij się, że w zapisach nie ma jakichś ukrytych, dodatkowych kosztów i opłat lub potencjalnie niebezpiecznych kar umownych. Miej też na uwadze czas obowiązywania umowy. Z reguły im dłuższy, tym niższa cena – ale czy to dobrze? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań.

Co można zrobić, by zmniejszyć zużycie paliwa gazowego?
Optymalizacja zużycia gazu w firmie powinna przebiegać w kilku krokach. Po pierwsze: wymiana mało wydajnych, przestarzałych technologicznie urządzeń na nowe, które lepiej wykorzystują dostarczaną energię. Po drugie: zmiana złych nawyków i przeformułowanie procesów w firmie tak, aby sprzyjały one oszczędnemu gospodarowaniu energią. Wreszcie po trzecie: rzetelny monitoring zużycia i bieżąca ewaluacja wprowadzanych korekt w zarządzaniu zasobami firmy. Trzeba przy tym pamiętać, że efekty rzadko kiedy są natychmiastowe, a obniżanie rachunków za gaz wymaga konsekwentnego podejścia do zmian.

Jak się za to wszystko zabrać?
Możliwości są dwie: samodzielnie lub z fachową pomocą. Nic dziwnego, że wciąż tak wiele polskich przedsiębiorstw płaci rachunki o wiele wyższe, niż mogłoby płacić po wdrożeniu skutecznego programu energetycznego. Wszystkiemu winna złożoność procesu oszczędzania, brak czasu oraz wiedzy na temat dobrych praktyk w zarządzaniu zużyciem paliwa. Z pomocą przychodzi jednak outsourcing, czyli możliwość powierzenia tych spraw specjalistom. To rekomendowane rozwiązanie dla tych, którzy mają dość podwyżek cen gazu, a jednocześnie nie wiedzą jak lub nie znajdują czasu, by na poważnie zajmować się generowaniem oszczędności.

 

Pora obniżyć rachunki za gaz

Skorzystaj ze wsparcia ekspertów w zarządzaniu zużyciem paliwa gazowego i nie tylko.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!