Ty też możesz uzyskać białe certyfikaty. Dowiedz się jak

14 kwietnia 2022

Chcesz zwiększyć efektywność energetyczną swojej firmy? To bardzo dobrze się składa, bo możesz otrzymać finansowy bonus na ten cel. Innymi słowy: oszczędzasz i jeszcze zarabiasz na tym, że oszczędzasz. A wszystko dzięki białym certyfikatom.

Grube pliki dokumentów symbolizujące białe certyfikaty.

Świadectwa efektywności energetycznej, zwane również białymi certyfikatami, to dokumenty potwierdzające, że firma z powodzeniem wdrożyła zmiany na rzecz lepszego gospodarowania energią. Jakie konkretnie zmiany? To już zależy od Ciebie. Mowa m.in. o modernizacji infrastruktury energetycznej przedsiębiorstwa: wymianie maszyn na bardziej wydajne, instalacji nowoczesnych urządzeń pomiarowych, poprawieniu izolacji pieców i rurociągów, a także wdrożeniu specjalnych systemów zarządzania energią.

Niezależnie od tego, na które z tych kroków się zdecydujesz, liczy się ich udokumentowana skuteczność. Białe certyfikaty otrzymują tylko te firmy, którym udało się obniżyć zużycie energii przynajmniej o 10 ton oleju ekwiwalentnego [toe] w ciągu roku. A im więcej, tym lepiej!

Jak uzyskać świadectwa efektywności energetycznej?

Wspomnieliśmy o udokumentowanej skuteczności. Aby wykazać, że Twoje działania przyniosły oczekiwany skutek, konieczne będzie przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej przed inwestycją, a czasami również drugiego po jej zakończeniu. Audyty muszą zostać wykonane przez zewnętrzną firmę, która posiada uprawnienia do tego rodzaju zadań.

Mając potwierdzenie wykonania pierwszego audytu, należy złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przyznanie białych certyfikatów z tytułu planowanych zmian. Kolejny krok to już realizacja inwestycji, po której zostaje przeprowadzona kontrola tego, czy cele zostały osiągnięte. W przypadku inwestycji o wartości przekraczającej 100 toe trzeba przeprowadzić audyt powykonawczy.

Jeśli audyt został wykonany prawidłowo, wniosek poprawnie sformułowany, a kontrola wykazała efekty, to URE w ciągu 45 dni wyda Twojej firmie białe certyfikaty. Możesz się nimi cieszyć, ale to jeszcze przecież nie są pieniądze, prawda?

Zadowolony mężczyzna przy biurku, rozmawiajac przez telefon, chwali się, że jego firma wzbogaciła się dzięki białym certyfikatom.

Sprzedaż białych certyfikatów

Świadectwa efektywności energetycznej są papierami wartościowymi, które możesz sprzedać na giełdzie. Ich wartość w 2022 roku waha się w przedziale od 2300 do 2700 zł za 1 toe. Co więcej, z roku na rok cena ta nieznacznie rośnie. Modernizacje infrastruktury energetycznej firm stają się więc coraz bardziej opłacalne.

Aby sprzedać białe certyfikaty, musisz podpisać umowę z domem maklerskim i starać się o wpisanie firmy do Rejestru Świadectw Pochodzenia TGE. Wiąże się z tym niestety sporo formalności, których załatwienie może potrwać tygodnie lub nawet miesiące. Ostatecznie sprzedażą Twoich białych certyfikatów zajmie się dom maklerski, który po pobraniu prowizji wypłaci Ci należność.

Ale jest też dużo prostsza ścieżka sprzedaży świadectw energetycznych. Możesz z niej skorzystać, jeśli cały proces pozyskiwania certyfikatów powierzysz nam, czyli Euro-Energii. Możemy zająć się wszystkim: od audytowania poprzez doradztwo w zakresie modernizacji aż po współpracę z domem maklerskim. To nie tylko przyspieszy kolejne kroki, ale też odciąży Ciebie lub Twoich pracowników z zadań wykraczających poza codzienne obowiązki. Da Ci też pewność, że Twoje przedsiębiorstwo wyjdzie na tym najbardziej opłacalnie, jak to możliwe przy założonym budżecie na inwestycję. Innymi słowy: zrobimy to wszystko za Ciebie, maksymalizując oszczędności.

 

Zyskaj białe certyfikaty z naszą pomocą

Zapewnimy Ci kompleksowe doradztwo w zakresie efektywności energetycznej i wyręczymy Cię w wielu skomplikowanych procesach.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!