Zmiany w rozliczaniu za energię bierną. Jak uniknąć dodatkowych kosztów?

15 czerwca 2021

Do niedawna opłata za nadwyżkowy pobór energii biernej dotyczyła głównie firm rozliczanych w taryfach o mocy umownej powyżej 40 kW. Pod koniec 2020 roku zakłady energetyczne poczyniły zmiany w systemach rozliczeniowych i teraz naliczają opłaty również dla taryf o niższych mocach. A to nie koniec niekorzystnych zmian energetycznych, jakie dotknęły przedsiębiorców na przestrzeni ostatniego roku…

Istnieje możliwość uniknięcia niepotrzebnych opłat za energię bierną.

Z energią bierną nigdy nie było nam po drodze. Moc, która nie jest przetwarzana do postaci mechanicznej ani cieplnej, a za którą i tak musisz płacić, zawsze skłaniała nas do myślenia o tym, jak pozbyć się niepotrzebnych kosztów. Teraz jest ku temu jeszcze jeden powód – a może nawet dwa.

Po pierwsze, opłata za ponadumowny pobór energii biernej (indukcyjnej lub pojemnościowej) nie dotyczy już tylko odbiorców o mocy umownej powyżej 40 kW. Ci z niższych pułapów również muszą płacić za ten naddatek. Po drugie – jakby tego było mało:

W lutym 2021 roku ceny mocy biernej wzrosły aż o 25%. Dodajmy do tego fatalną sytuację gospodarczą i robi się naprawdę nieciekawie…

Ale jak pewnie się domyślasz, nie zamierzamy zostawić Cię z tą ponurą konkluzją. Na problematyczną energię bierną jest jeden skuteczny sposób. Rzecz jasna sposób legalny, bo tylko o takich rozwiązaniach rozmawiamy w Euro-Energii.

Kompensacja energii biernej pozwala firmom obniżyć rachunki za prąd.

Jak uniknąć wzrostu opłat za energię bierną?

Na początku zasugerowaliśmy, że moc bierna w zasadzie jest nam niepotrzebna, skoro nie napędza żadnego z urządzeń elektrycznych. Cóż… to niestety nie do końca tak. W gruncie rzeczy spełnia ona dość ważne zadania, jak choćby wytwarzanie niezbędnego pola elektromagnetycznego czy podtrzymywanie działania niektórych zasilaczy lub oświetlenia LED. Nie możesz więc energii biernej tak po prostu się pozbyć. Możesz za to uniknąć konieczności płacenia za jej przesył na duże odległości. Pytasz jak? To proste: wytwarzając ją samemu!

Wszystko, czego potrzebujesz, to właściwie dobrany kompensator mocy biernej – urządzenie, które uwolni Cię od kosztów zakupu dodatkowej energii.

Jest to jednorazowa inwestycja, a w perspektywie czasu pozwoli Ci wyeliminować dodatkowe koszty z rachunku za energię elektryczną. Odczujesz w ten sposób różnicę rzędu 20–35% aktualnych wydatków za prąd.

Warto zaopatrzyć firmę w kompensator mocy biernej, aby zacząć generować oszczędności.

Kompensacja energii biernej – co oprócz niższych rachunków?

Sprawy finansów interesują nas najbardziej, ale to nie wszystko, co możesz zyskać, kompensując moc bierną w swojej firmie. Własny kompensator pozwoli Ci zwiększyć przepustowość sieci, którą przesyłany jest prąd. Co więcej, zredukujesz w ten sposób straty mocy czynnej, do których normalnie dochodzi z powodu przepływającej mocy biernej.

Korzyści płynących z kompensacji energii biernej jest wiele. Już teraz możesz postawić pierwsze kroki w stronę efektywnego oszczędzania. Jako eksperci w branży chętnie doradzimy Ci, jaki kompensator pozwoli Twojej firmie uwolnić się od wzrastających kosztów mocy biernej.

 

Bezpłatna konsultacja ze specjalistą

Świadczymy usługi związane z szeroko pojętym oszczędzaniem na energii elektrycznej. Daj znać, a pomożemy również Tobie!

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!