Jak wybrać sprzedawcę energii elektrycznej, by wyjść na plus?

13 maja 2020

Oszczędzanie w firmie zawsze zaczyna się od zmiany. Zazwyczaj pierwszą z takich zmian powinno być podpisanie korzystniejszej umowy na zakup energii elektrycznej. Jak wybrać nowego sprzedawcę prądu, by wyjść na tym dobrze? Mamy dla Ciebie kilka porad na ten temat.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej daje szansę na zmniejszenie wydatków firmowych nawet o 30%.

Jako przedsiębiorca od 2007 roku masz prawo swobodnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, co daje Ci możliwość obniżenia rachunków za prąd w firmie nawet o 30% w skali roku. To znacznie więcej niż w przypadku gospodarstw domowych, które mogą liczyć na oszczędności w przedziale od kilku do kilkunastu procent. Wynika to w głównej mierze z faktu, że ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw nie są już uzależnione od Urzędu Regulacji Energetyki, który przed wprowadzeniem zmian prawnych miał wiele w tej kwestii do powiedzenia. Dziś jednak sprawy mają się zgoła lepiej, gdyż rynek ten stał się znacznie bardziej konkurencyjny.

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie dzięki zmianie sprzedawcy

Jeszcze nie tak dawno ulgi dla firmowego portfela opłacało się szukać u mniejszych, lokalnych sprzedawców prądu. Przemawiała za tym ich elastyczność i względnie korzystniejsze warunki umowy niż w przypadku dużych przedsiębiorstw energetycznych. Perspektywa ta zmieniła się jednak w 2018 roku, kiedy duża część mniejszych sprzedawców zniknęła z rynku, niekiedy zostawiając swoich klientów na lodzie lub podnosząc im ceny nawet kilkukrotnie w trakcie obowiązywania umów. Ta sytuacja nauczyła wielu właścicieli firm, że zdecydowanie bezpieczniejsze i pewniejsze jest podejmowanie współpracy z dużymi sprzedawcami energii, nawet jeśli wiązałoby się to z nieco wyższą opłatą. 

Sprzedawca a dostawca energii elektrycznej

Podpisanie nowej umowy na zakup prądu to często punkt wyjścia do dalszych działań na rzecz oszczędzania w firmie.

W tym miejscu przyda się krótka dygresja w celu rozróżnienia kluczowych pojęć – sprzedawca energii elektrycznej to nie to samo co jej dostawca. Sprzedawcę możesz zmienić na właściwie dowolną spółkę, pod warunkiem że świadczy swoje usługi na terenie danego dostawcy. Natomiast na to, jaka firma będzie dostarczać Ci prąd, nie masz wpływu, ponieważ zależy to od Twojej lokalizacji. To trochę jak z zakupami na Allegro – ten sam produkt możesz kupić u różnych sprzedawców, ale zawsze doręczy Ci go ten sam kurier, bo tylko on działa na tym terenie. To jednak dobra wiadomość, gdyż dzięki temu masz gwarancję, że po zmianie sprzedawcy jakość otrzymywanego prądu oraz jego dostępność pozostanie taka sama.

O czym pamiętać, zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej dla przedsiębiorstwa?

W całej Polsce działa wiele firm sprzedających energię elektryczną, więc jest z czego wybierać. Tak jak przy każdym większym zakupie, zachowaj jednak ostrożność, by nie podpisać umowy, której później mógłbyś żałować.

Niższa cena za prąd nie zawsze oznacza bowiem korzystniejszą ofertę, a czynników decyzyjnych jest co najmniej kilka.

  • Po pierwsze: mądrze zdecyduj o czasie, na jaki zawierasz umowę, i sposobie rozliczania. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, w większości przypadków bardziej opłaci Ci się wariant ze stałą ceną przez cały okres jej obowiązywania. Podpisanie umowy na okres dłuższy niż jeden rok daje Ci gwarancję niezmienności cen przez kilka lat, jednakże najprawdopodobniej będzie się wiązało z wyższą ceną. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, bądź świadomym potencjalnych zysków i strat w przypadku każdej z dostępnych opcji.

  • Po drugie: Dowiedz się, czy po wygaśnięciu umowy należy ją wypowiedzieć, czy przedłuży się ona automatycznie – a jeśli tak, to na jakich warunkach. Upewnij się też, jakie są warunki ewentualnego wypowiedzenia w przypadku, gdy umowa przedłuża się na czas nieokreślony po zakończeniu obowiązywania stałych cen i po jakich stawkach będziesz rozliczany. Warto tutaj zwrócić uwagę na okres oraz skutek wypowiedzenia umowy.

  • Po trzecie: zwróć uwagę na wysokość opłaty handlowej – na to, czy jest ona niezmienna przez cały okres umowny, czy może przyjdzie Ci płacić inną kwotę z biegiem czasu (ważne szczególnie w przypadku małych firm).

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wybór odpowiedniej taryfy i mocy umownej (o tych zagadnieniach pisaliśmy w poprzednich artykułach). To oczywiście tylko najważniejsze kwestie, o których powinieneś pamiętać, wybierając nowego dostawcę prądu dla swojej firmy. Jeśli potrzebujesz fachowego wsparcia w poszukiwaniu najlepszej na rynku oferty i negocjowaniu atrakcyjnej umowy, sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

 

Zacznij oszczędzać dzięki zmianie sprzedawcy prądu.

Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię przez cały proces skutecznie i bez ryzyka.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!