Modernizacja układu pomiarowego – pytania i odpowiedzi

22 czerwca 2023

Słyszałeś, że warto modernizować układy pomiarowe, ale nie do końca wiesz, jak i po co? Zaraz wszystko stanie się jasne. Zapraszamy po odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

O co chodzi z modernizacją układu pomiarowego w firmie?

Modernizacja układu pomiarowego polega na wymianie wszystkich lub przynajmniej podstawowych urządzeń służących do pomiaru zużycia energii elektrycznej w budynku. Mowa przede wszystkim o licznikach prądu, listwach kontrolnych, przekładnikach pomiarowych czy okablowaniu. Modernizację wykonuje się m.in. w celu dostosowania infrastruktury technicznej obiektu do wymogów TPA.

Czym jest zasada TPA?

TPA, czyli third party access, oznacza dostęp stron trzecich do sieci energetycznej. Zasada ta obowiązuje odbiorców prądu z sieci średniego i wysokiego napięcia, czyli z grup taryfowych A i B. TPA nie dotyczy natomiast odbiorców z grupy taryfowej C, ponieważ w tym przypadku za stan techniczny układu pomiarowego odpowiada operator systemu dystrybucyjnego.

Co mogę zyskać, spełniając tę zasadę?

Przedsiębiorcy decydują się na modernizację układów pomiarowych w swoich budynkach głównie ze względu na chęć zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Dostosowanie urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych do zasady TPA zapewnia odbiorcom prądu swobodę wyboru oferty. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na generowaniu oszczędności w firmie. Energia elektryczna do pewnego stopnia podlega regułom wolnego rynku, dzięki czemu zmiana jej sprzedawcy może przynieść przedsiębiorstwu wymierne korzyści.

Jak wygląda modernizacja układu pomiarowego?
Poza wspomnianymi wcześniej elementami zwykle wymienia się także zegar synchronizujący pomiary, zasilacze UPS, moduły komunikacyjne oraz inne, pomniejsze podzespoły odpowiadające za prawidłowe działanie całego systemu. Ponieważ czynności związane z modernizacją wymagają ingerencji w sieć elektryczną, siłą rzeczy takie przedsięwzięcie wiąże się z pewnymi utrudnieniami w pracy obiektu. Czas trwania ewentualnych przerw w działaniu urządzeń zależy od skali remontu oraz sprawności specjalistów go przeprowadzających.

Ile kosztuje taka modernizacja?
To również kwestia silnie uzależniona od zakresu prac, który bywa różny. Wpływ na to ma też oczywiście wielkość obiektu. Uśredniony koszt modernizacji wynosi ok. 40 tys. zł, choć w praktyce może się on wahać od zaledwie kilkunastu do nawet 100 tys. zł. W celu uzyskania wyceny warto skontaktować się ze specjalistą.

Kto może przeprowadzić modernizację moich urządzeń pomiarowych?
Modernizację możesz powierzyć firmie świadczącej usługi z zakresu outsourcingu zarządzania energią przedsiębiorstw – na przykład nam. Takie rozwiązanie zdejmie z Ciebie obowiązek poszukiwania doświadczonych fachowców i odpowiedzialność w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. My organizujemy i nadzorujemy tego typu prace od wielu lat, mamy sprawdzonych ludzi i wiemy, jak skontrolować poprawność nowej instalacji oraz jej zgodność z wymogami TPA.

 

Chcesz zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Dowiedz się, czy układ pomiarowy w Twoim obiekcie spełnia zasadę TPA.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!