Sensowne plany oszczędnościowe na 2024 rok – propozycje dla firm

5 lutego 2024

Gdy większość z nas zdążyła już porzucić swoje noworoczne postanowienia, nadszedł odpowiedni  czas, by zacząć rozmawiać o zmianach na poważnie. Przychodzimy do Ciebie z listą kilku rzeczy, które możesz zrobić w tym roku, by zmniejszyć rachunki za energię w swojej firmie.

Dopasowanie mocy umownej

Ustalenie mocy umownej to kluczowy element planu energetycznego firmy. Nadmierna względem zapotrzebowania moc generuje zbędne koszty – opłacanie czegoś, czego nie zużywa się w pełni, jest po prostu nieefektywne. Z kolei zbyt niska moc może prowadzić do dodatkowych opłat za przekroczenie limitu. Dlatego, jeśli prowadzisz firmę i chcesz optymalizować koszty energii elektrycznej, koniecznie dopasuj moc umowną do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa.

Gdy wskazane okaże się zmniejszenie mocy umownej, wystarczy złożyć stosowny wniosek u dostawcy. Warto jednak być świadomym terminów, ponieważ moc umowna jest ustalana na dany rok rozliczeniowy. Chociaż zmiana mocy w trakcie roku jest możliwa, to może wiązać się to z pewnymi dodatkowymi opłatami.

Więcej na temat mocy umownej i przyłączeniowej przeczytasz tutaj.

Kompensacja mocy biernej

Eliminacja mocy biernej przesyłanej siecią na rzecz jej wytwarzania na miejscu to kolejny skuteczny sposób na to, by zaoszczędzić na energii w firmie. Niestety, aby zobaczyć jakieś oszczędności, trzeba najpierw zainwestować, a korzyści, zwłaszcza te finansowe, będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Niemniej jednak dobrze dobrany kompensator mocy biernej z pewnością przyniesie Ci wymierny rezultat w postaci niższych rachunków za prąd.

Więcej o kompensatorach dowiesz się z tego artykułu.

Lepsze warunki lub… nowa umowa

Zanim przedłużysz umowę z obecnym sprzedawcą, rozeznaj rynek i poproś o oferty innych. Najlepiej zrobić to jeszcze w trakcie trwania obecnej umowy, aby zawczasu lepiej poznać branżę energetyczną. Dzięki temu będziesz miał wiedzę, która pozwoli Ci wynegocjować korzystniejsze warunki dla siebie, niezależnie od tego, czy z tym samym, czy z potencjalnym nowym sprzedawcą.

Pamiętaj tylko, że cena prądu to niejedyny czynnik, który powinien mieć wpływ na Twoją decyzję. Ważne są również usługi posprzedażowe, serwis oraz warunki wypowiedzenia umowy.

Więcej informacji o racjonalnym wyborze sprzedawcy znajdziesz tutaj.

Efektywniejsze rozprowadzanie energii

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio wymieniałeś rozdzielnicę elektryczną w swojej firmie, warto to sprawdzić. Stare rozdzielnice nie tylko zwiększają ryzyko awarii elektryczności w obiekcie, ale także powodują straty energii na połączeniach. To prowadzi do zwiększonego poboru energii z sieci, co z kolei zwiększa koszty utrzymania urządzeń.

Modernizacja rozdzielnicy elektrycznej wiąże się z jednorazowym wydatkiem, ale przynosi długofalowe korzyści. W przeciwieństwie do skutków używania przestarzałego sprzętu, które mogą przybierać postać utajonych i stałych kosztów, modernizacja pozwala uniknąć strat wynikających z awarii i przymusowego przestoju w pracy zakładu. 

Szerzej na temat efektywnego rozprowadzania prądu pisaliśmy w tym artykule.

Energooszczędne rozwiązania

Na koniec zalecamy: wykonaj listę wszystkich urządzeń elektrycznych, jakie pracują na terenie Twojej firmie. Spośród nich zaznacz te, które powinny przejść przegląd pod kątem efektywności energetycznej. Może okazać się, że część z nich będzie wymagała wymiany na nowszy, bardziej wydajny model. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie audytu efektywności energetycznej, który wykaże wszystkie słabe punkty Twojego obiektu. Będzie sensowną podstawą do wdrożenia energooszczędnych rozwiązań technologicznych w kolejnym lub jeszcze tym roku.

 

To wszystko możemy zrobić za Ciebie

Poznaj nasze podejście do generowania oszczędności w obszarze energetyki. Umówmy się na niezobowiązującą rozmowę.

Dołącz już dziś do grona naszych zadowolonych klientów i pozwól nam skutecznie zadbać o swój portfel!

Skontaktuj się!