Nie ma wątpliwości co do tego, że ten rok będzie szczególnie trudny dla polskich przedsiębiorstw. Dla niektórych być może nawet fatalny, co widać już teraz po liczbie spółek przygniecionych ciężarem rosnących kosztów – w tym cen energii. Odrobiny optymizmu dostarcza jednak perspektywa obniżenia rachunków za energię. To wciąż jest możliwe, nawet w czasach silnie ograniczonego dostępu do paliw kopalnych. Oto 7 sposobów na tańszy prąd, które jako przedsiębiorca powinieneś wziąć pod uwagę w tym roku.
Dostosuj moc umowną do pobranej
O tym, czym jest moc umowna i w jaki sposób można ją zmienić, pisaliśmy w tym artykule z początku 2020 roku. Wtedy jeszcze nikt z nas nie spodziewał się kryzysu wywołanego pandemią ani tym bardziej konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Dziś jeszcze większe znaczenie ma więc dobre dopasowanie mocy umownej do zapotrzebowania firmy. Płacenie rachunków za energię, której nie wykorzystujesz w pełni, to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Z drugiej strony – przekroczenie mocy umownej wiąże się z kosztownymi odsetkami. Dlatego przed rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego przygotuj plan zapotrzebowania na energię elektryczną w oparciu o jej dotychczasowe zużycie. Koniecznie pamiętaj o terminach – operatorzy sieci z reguły dopuszczają zmianę mocy umownej jedynie raz na 12 miesięcy.
Wybierz adekwatną grupę taryfową
Gdy już znasz swoją optymalną moc umowną, możesz pójść o krok dalej i zastanowić się nad zmianą taryfy energetycznej dla firmy. Być może korzystniej wyjdziesz, podpinając obiekt do innej grupy taryfowej? Być może liczba stref czasowych w Twojej aktualnej taryfie nie do końca odpowiada specyfice pracy Twojego zakładu? Być może nie wykorzystujesz pełni możliwości, jakie zapewnia Ci ta taryfa, albo odwrotnie – potrzebujesz więcej elastyczności? Pytań, które warto sobie zadać, jest wiele. O tym, jak wybrać właściwą taryfę energetyczną, przeczytasz w jednym z naszych starszych tekstów.
Kompensuj moc bierną
Kwestię kompensatorów mocy biernej omawialiśmy jesienią zeszłego roku, o tutaj. Pozbycie się balastu w postaci energii biernej przesyłanej siecią i wytwarzanie jej u siebie, na miejscu, to skuteczny sposób na ograniczenie wydatków związanych z elektrycznością. Niestety, jego mankamentem jest to, że aby zacząć oszczędzać, najpierw musisz zainwestować, a efekty (przynajmniej te czysto finansowe) są odroczone w czasie. Tak czy owak wyjdziesz na tym korzystnie, jeśli tylko zostaniesz dobrze poinstruowany co do wyboru kompensatora.
Negocjuj lepsze warunki
Zanim przedłużysz umowę u swojego sprzedawcy, sprawdź, co oferują inni. Najlepiej przeglądaj oferty jeszcze w trakcie trwania danego kontraktu, by jak najlepiej poznać dynamikę rynku energetycznego. Mając tę wiedzę, będziesz w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki dla siebie – u tego samego lub innego sprzedawcy.
Pamiętaj jednak, że sama cena prądu to nie wszystko. Liczą się też serwis posprzedażowy, usługi dodatkowe czy warunki wypowiedzenia. Szczegółowo o tym, na co warto zwracać uwagę, wybierając nowego sprzedawcę prądu, przeczytasz tutaj.
Monitoruj zużycie i wyciągaj wnioski
Odpowiedzi na pytania związane z możliwościami zaoszczędzenia szukaj w… swoich fakturach. Grunt to dobrze wiedzieć, jakie obiekty w Twojej firmie zużywają najwięcej energii. Kolejny krok to upewnienie się, że faktycznie tak duże zużycie jest potrzebne. W wielu przypadkach wnikliwa analiza pozwoli Ci dojść do wniosku, że tu i tam jest jeszcze przestrzeń do poprawy.
Zwróć też uwagę na to, w jakim czasie (o jakiej porze dnia, w jakie dni tygodnia lub w którym sezonie) Twoja firma konsumuje najwięcej energii, i pomyśl, z czego to wynika. Następnie zastanów się, jak możesz przeorganizować procesy, niwelując to zużycie. Szczegółowe dane godzinowe powinieneś uzyskać, występując z prośbą o ich udostępnienie do swojego dystrybutora. W razie odmowy pamiętaj, że nawet w skali miesiąca czy roku da się zaobserwować pewne kluczowe zmienne, które pomogą Ci w przygotowaniu planu oszczędnościowego.
Usprawnij rozprowadzanie energii
Kiedy ostatni raz w Twojej firmie wymieniano rozdzielnicę elektryczną? Jeśli nie pamiętasz, warto to sprawdzić. Stare rozdzielnice nie tylko zwiększają ryzyko awarii elektryczności w obiekcie. Mogą też powodować straty energii na połączeniach. To zaś prowadzi do zwiększonego poboru energii z sieci (urządzenia zawsze pobierają tyle, ile potrzebują do nieprzerwanego działania).
Modernizacja rozdzielnicy elektrycznej oczywiście wiąże się z wydatkiem, ale jest on jednorazowy. W przeciwieństwie do skutków używania przestarzałego sprzętu, które mogą przybierać postać utajonych i stałych kosztów. Nie wspominając już nawet o zagrożeniu awarią i wynikającym z niej przymusowym przestoju w pracy zakładu. Na ten temat więcej pisaliśmy np. w tym artykule.
Zostań prosumentem
Zawsze warto też rozważyć możliwość produkowania energii samodzielnie i na własny użytek. Pomimo nowego systemu rozliczania, który wszedł w życie w zeszłym roku, inwestycja w instalację fotowoltaiczną wciąż opłaca się bardziej niż uleganie rosnącym z roku na rok cenom prądu z sieci. Dobrze dobrane panele słoneczne zapewnią Ci zwrot już po kilku latach od ich uruchomienia i będą służyć przez co najmniej ćwierć wieku.
Miej na uwadze, że to tylko kilka uniwersalnych porad, z których skorzystać może większość przedsiębiorstw. To, czego potrzebuje konkretnie Twoja firma, to przede wszystkim przemyślany plan oszczędnościowy. Dopiero po jego opracowaniu będzie jasne, jakie działania przyniosą Ci najwięcej zysku. Albo inaczej – które z możliwych działań sprawią, że stracisz jak najmniej w wyniku ciągłych podwyżek cen.
Przygotujemy plan oszczędnościowy dla Twojej firmy.
Poznaj nasze podejście do generowania oszczędności w obszarze energetyki. Umówmy się na niezobowiązującą rozmowę.